- Cart is empty
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $3,527.00 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Step into the future of entertainment with Samsung’s 85" Q7F Smart 4K QLED AI TV (2025) with Tizen OS, where AI powers stunning visuals. Powered by the Q4 AI Processor, this unit delivers crisp 4K clarity and vibrant colours, enhanced by 100% Colour Volume and Quantum Dot technology. You can also enjoy effortless smart control with Samsung Vision AI, Bixby, and SmartThings integration. Plus, One UI Tizen offers a truly personalised interface with a wide selection of free content via Tizen One—all protected by Samsung Knox security.
Key Overview
Product Highlight
1Voice commands and multi-turn is supported for 10 languages (US/UK/IN/EN/DE/FR/IT/ES/BR/MX/KR). Not all accents, dialects and expressions recognised. Q8F and above support far-field mics: Q7F and above support TV remotes. U8000F needs a SmartThings mobile remote.
2The number of generation attempts allowed per day may be limited.
3Viewing experience may vary according to types of content and format. Upscaling may not apply to PC connection and Game Mode.
4100% colour volume measured to DCI-P3 standard, certified by VDE.
5The range of Quantum HDR luminance is based on internal testing standards and is subject to change according to viewing conditions or specifications.
6PANTONE validation received based on HDR screen.
7Content and services may vary by region and are subject to change without notice. Agreement to Smart Hub Terms and Conditions and Privacy Policy is required before use. Some content and services require registration and subscription. Requires Samsung account. Tizen OS upgrades will be supported for up to 7 years starting from 2025, for products released in the year 2025.
8Samsung is not responsible for any third-party services, and is not liable for any damages or losses caused by any third-party services.
9Subscription is required to enjoy all the art from the Art Store.
10Channels may vary by country and are subject to change without notice. Supported Samsung devices may vary by country. Requires Samsung account. UI is subject to change without prior notice. Ads may appear on Samsung TV Plus. Available for free on Samsung Smart TVs released since 2016.
11Check for Q-Symphony compatibility on soundbar product specifications. Soundbar sold separately. The location and number of speakers may vary depending on the model.
12Al Auto Game Mode is available for certain console and PC games.
13Game Bar's Zoom-in mode is not supported for certain refresh rates. Game Bar UI is subject to change without prior notice. Super Ultrawide GameView (21:9, 32:9) is available for certain PC and console games supporting ultrawide screens. Some game titles may not support this feature.
14Available apps and services may vary and are subject to change without notice. Only supported on Galaxy Watch4 and later models, and Wear OS 3 and higher versions.
15Push notifications for mobile remotes for TVs are available on (Mobile) Android OS 10.0 and higher versions with (TV) 2020 Samsung TVs and later models, and operates when the mobile device is near the TV. Samsung Smart TV feature access is available on (TV) 2024 Samsung TVs and later models with (Mobile) Android OS 10.0 and higher versions or iOS 15.0 and higher versions.
16Requires SmartThings app to be installed on the mobile device and connected via the same Wi-Fi network as the TV set. Mobile mic is optimised only for Galaxy S23 or later models and iPhone 13 & above. You must download the Karaoke app from Tizen to use the Karaoke function. An additional paid subscription is required for this service after 6 months of free use. (Users can access 3 songs per day for free without a subscription.)
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | QLED TV |
| Model Number | QA85Q7FAASXNZ |
| Colour | Black |
| Series | Q7F Series |
|---|
| Energy Consumption | 686 kWh/year |
|---|
| TV Screen Size | 85" |
|---|---|
| TV Screen Type | QLED (Quantum dot LED) |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| TV Image Processor | Q4 AI Gen1 Processor |
| TV Refresh Rate | 50Hz |
| Motion Technology/Rate | Motion Xcelerator |
| HDR Type | HDR10+ |
| Screensaver | Yes |
| TV Speaker Type | 2CH |
|---|---|
| Speaker Output | 20W |
| Bluetooth Audio | Yes |
| Bluetooth Version (TV Audio) | v5.3 |
| HDMI Port | 3 x HDMI Ports |
|---|---|
| USB Port (TV) | 1 x USB Port |
| TV Stand Type | 2 x Support Legs |
|---|---|
| Product Height with Stand | 1132.3 mm |
| Product Width with Stand | 1901.2 mm |
| Product Depth with Stand | 359 mm |
| Product Weight with Stand | 33.1 kg |
| TV Features |
|
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| Apps (Built-in) |
|
| TV Operating System | Tizen OS |
| Firmware Update | Yes |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | Not Required |
| Remote Control Type | SolarCell Remote |
| Microphone (for voice control) | Yes |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Bixby, Alexa |
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Amazon Alexa Built-in | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartThings, Phillips Hue, Xbox App |
| Assembly Type | Ready To Assemble |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes - Available Separately |
| Mount Kit | VESA Mount - 600 x 400 mm |
| Height | 1088.4 mm |
|---|---|
| Width | 1901.2 mm |
| Depth | 61.4 mm |
| Product Weight | 32.5 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






