- Cart is empty
Samsung 98" DU9000 Smart 4K Crystal UHD TV (2024) with Tizen OS
Samsung 98" DU9000 Smart 4K Crystal UHD TV (2024) with Tizen OS
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $5,999 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Supersize your entertainment! Bring all your movies, shows, or any content to life with the Samsung 98” DU9000 Smart 4K Crystal UHD TV. This unit boasts cutting-edge features like a whopping 98” screen, 4K resolutions with 100Hz refresh rates, 20W speaker output, and HDR technology. It also has Wi-Fi and Bluetooth for seamless connectivity, while the remote and built-in apps like Disney+ and Netflix let you navigate content effortlessly. Moreover, its slim design offers a minimalist look without sacrificing performance.
Key Overview
Product Highlights
*Subscription to streaming apps may be required.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | UHD TV |
| Model Number | UA98DU9000SXNZ |
| Colour | Black |
| Series | DU9000 Series |
|---|---|
| Release Year | 2024 |
| TV Screen Size | 98" |
|---|---|
| TV Screen Type | UHD (Ultra High Definition) |
| TV Panel Technology | HDR (High Dynamic Range) |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| TV Image Processor | Crystal Processor 4K |
| TV Refresh Rate | 100Hz |
| Motion Technology/Rate | Motion Xcelerator 120Hz, Supersize Picture Enhancer |
| HDR Type | HDR & Supports HDR 10+ |
| Picture Mode | 4K AI Upscaling, Filmmaker Mode |
| Dimming | Micro UHD Dimming |
| Screen Lighting | Mega Contrast, Contrast Enhancer |
| Screen Colour | PurColour |
| Screensaver | Yes |
| Speaker Quantity | 2 x Built-In Speakers |
|---|---|
| TV Sound Mode | Adaptive Sound & Q-Symphony |
| Surround Sound Format | OTS Lite |
| Speaker Output | 20W Total |
| Bluetooth Audio | Yes |
| Bluetooth Version (TV Audio) | v5.2 |
| HDMI Port | 3 x HDMI 2.1 | Supports 4K 120Hz, eARC, CEC |
|---|---|
| USB Port (TV) | 2 x USB-A |
| Digital Audio Output | 1 x Optical Out |
| Ethernet Port | 1 x LAN |
| Connectivity | Bluetooth (v5.2), Wi-Fi (v5) & LAN |
| Radio Frequency (RF) In | 1 x Terrestrial In & 1 x Satellite In |
| TV Design | DU9000 |
|---|---|
| TV Stand Type | 2 x Adjustable Support Legs - (W x D) 455.6-505.6 x 402.3 mm |
| Product Height with Stand | 1298.2 mm |
| Product Width with Stand | 2181.1 mm |
| Product Depth with Stand | 402.3 mm |
| Product Weight with Stand | 53.4 kg |
| TV Features |
|
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| Apps (Built-in) |
|
| TV Operating System | Tizen OS |
| Firmware Update | Yes |
| Data Broadcasting | Digital - DVB-TS2(T2 Ready) | Data - HbbTV 2.0.3 |
|---|---|
| Tuner | Analog Tuner |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Control Type | SolarCell Rechargeable Remote (TM2360E) |
| Technology Type | Pair this item with 4K@120Hz supported HDMI Cable for the best experience. |
|---|
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Works with AI Speaker Amazon Alexa |
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Virtual Assistant Support | Bixby |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartThings App & Phillips Hue App |
| Assembly Type | Ready To Assemble |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes - Available Separately |
| Mount Kit | VESA Mount - 600 x 400 mm |
| Power Indicator | Yes |
|---|---|
| Wattage/Voltage | AC220-240V~ 50/60Hz |
| Operating Power Consumption | 332-490W |
| Sleep/Stand-by Power Consumption | 0.5W |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 1244.1 mm |
|---|---|
| Width | 2181.1 mm |
| Depth | 63.5 mm |
| Product Weight | 51.8 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






















