- Cart is empty
Sony 65" BRAVIA 5 Smart 4K Mini-LED TV (2025) with Google TV OS
Sony 65" BRAVIA 5 Smart 4K Mini-LED TV (2025) with Google TV OS
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $3,498.00 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Witness true-to-life brilliance, thanks to the Sony 65" BRAVIA 5 Smart 4K Mini-LED TV (2025) with Google TV OS. Ready to redefine your entertainment experience, this unit boasts an array of advanced features such as an XR Backlight Master Drive, XR Triluminos Pro, XR Processor, and Live Colour Technology. It also highlights Acoustic Multi Audio to provide a well-rounded entertainment experience. Plus, this TV showcases a Flush Surface Bezel design with a 2-way underlay stand to give it a sleek and minimalistic look that blends well into any area.
Key Overview
Product Highlights
*Streaming services plans and subscription fees may apply.
| Brand | Sony |
|---|---|
| Product Type | Mini-LED TV |
| Model Number | K65XR50 |
| Colour | Black |
| Series | BRAVIA 5 |
|---|---|
| Release Year | 2025 |
| Energy Star Rating | 4.0 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 556 kWh/year |
| TV Screen Size | 65" |
|---|---|
| TV Screen Type | LED (Light-Emitting Diode) |
| TV Panel Technology | Direct Mini-LED |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| TV Image Processor | XR Processor |
| TV Refresh Rate | 120Hz |
| HDR Type | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| Picture Mode | Vivid, Standard, Cinema, Professional, Calm, Photo, IMAX Enhanced, Dolby Vision (Vivid/Bright/Dark/Game), FPS Game, RTS Game |
| Dimming | Local Dimming |
| Screen Lighting | Mini-LED |
| Screen Colour | XR TRILUMINOS PRO, Live Colour Technology |
| Speaker Quantity | 2, 2 |
|---|---|
| TV Speaker Type | 2 x Full Range (Bass Reflex), 2 x Tweeters |
| Speaker Output | 40W (10W x 4) |
| Bluetooth Audio | Yes |
| Bluetooth Version (TV Audio) | v5.3 |
| HDMI Port | 4 x HDMI Ports |
|---|---|
| USB Port (TV) | 2 x USB Ports |
| Digital Audio Output | 1 x Optical Out |
| Ethernet Port | 1 x LAN |
| Connectivity | Bluetooth (v5.3), Wi-Fi & LAN |
| Radio Frequency (RF) In | 1 x RF In |
| TV Design | Flush Surface Bezel with 2-way Underlay Stand |
|---|---|
| TV Stand Type | 2 x Support Legs |
| Product Height with Stand | 911 mm |
| Product Width with Stand | 1447 mm |
| Product Depth with Stand | 345 mm |
| Product Weight with Stand | 26.3 kg |
| TV Features |
|
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| Apps (Built-in) |
|
| TV Operating System | Google TV OS |
| Firmware Update | Yes |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Control Type | Eco Remote Control |
| Microphone (for voice control) | Yes |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant |
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Google Assistant Compatible | Yes |
| Google Assistant Built-in | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Sony BRAVIA Connect App |
| Assembly Type | Ready To Assemble |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes - Available Separately |
| Mount Kit | VESA Mount - 300 x 300 mm |
| Type of Connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.8 m |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Height | 832 mm |
|---|---|
| Width | 1447 mm |
| Depth | 58 mm |
| Product Weight | 24.9 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###













