- Cart is empty
Sony 75" BRAVIA 3 Smart 4K UHD TV (2024) with Google TV OS
Sony 75" BRAVIA 3 Smart 4K UHD TV (2024) with Google TV OS
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,499 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Witness true-to-life colours and get the best view possible with the Sony 75" BRAVIA 3 Smart 4K Google UHD TV! A stunning centrepiece for your home entertainment setup, this appliance boasts an array of advanced features such as a 4K HDR Processor X1, Motionflow XR 100 Hz, HDR10, and Triluminous Pro. It also equips two built-in speakers with Dolby Audio and Dolby Atmos, delivering an immersive viewing experience like never before. To top it off, this unit showcases a Flush Surface design with a black bezel to give it a sleek, contemporary look.
Key Overview
Product Highlights
*Subscriptions may be required to access certain apps.
| Brand | Sony |
|---|---|
| Product Type | UHD TV |
| Model Number | K75S30 |
| Colour | Black |
| Series | Series 3 |
|---|---|
| Family | BRAVIA |
| Release Year | 2024 |
| Energy Star Rating | 4.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 660 kWh/year |
| TV Screen Size | 75" |
|---|---|
| TV Screen Type | UHD (Ultra High Definition) |
| TV Panel Technology | HDR (High Dynamic Range) |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| TV Image Processor | 4K HDR Processor X1 |
| TV Refresh Rate | 50Hz |
| Motion Technology/Rate | Motionflow XR 100 Hz (Native 50 Hz) |
| HDR Type | HDR10 |
| Picture Mode | Vivid, Standard, Cinema, Game, Graphics, Photo, Professional, Dolby Vision (Vivid / Bright / Dark / Game) |
| Dimming | Frame Dimming |
| Screen Lighting | Direct LED |
| Screen Colour | Triluminous Pro |
| Screensaver | Yes |
| Speaker Quantity | 2 x Built-In Speakers |
|---|---|
| TV Speaker Type | Bass Reflex Speaker, X-Balanced Speaker |
| Surround Sound Format | Dolby Audio, Dolby Atmos |
| Speaker Output | 20W Total (2 x 10W) |
| Bluetooth Audio | Yes |
| Bluetooth Version (TV Audio) | v5.3 |
| HDMI Port | 4 x HDMI 2.0 (Supports CEC, eARC & ALLM) |
|---|---|
| USB Port (TV) | 2 x USB Ports |
| Digital Sound Port Quantity | 1 x Digital Sound Port |
| Digital Audio Output | 1 x Optical Out |
| Ethernet Port | 1 x LAN |
| Connectivity | Bluetooth (v5.3), Wi-Fi (v6) & LAN |
| Radio Frequency (RF) In | 1 x Cable In |
| TV Design | BRAVIA 3 |
|---|---|
| TV Stand Type | 2 x Fixed Support Legs |
| Product Height with Stand | 1042 mm |
| Product Width with Stand | 1675 mm |
| Product Depth with Stand | 410 mm |
| Product Weight with Stand | 32 kg |
| TV Features |
|
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| Apps (Built-in) |
|
| TV Operating System | Google TV OS |
| Firmware Update | Yes |
| Tuner | UHF Tuner |
|---|
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Battery |
| Remote Control Type | Standard Remote |
| Microphone (for voice control) | Yes |
| Technology Type | Pair this item with 4K@60Hz supported HDMI Cable for the best experience. |
|---|
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant |
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Google Assistant Built-in | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|
| Assembly Type | Ready To Assemble |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes - Available Separately |
| Mount Kit | Vesa Mount - 300 x 300 mm |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Wattage/Voltage | A220V-240V AC 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Eco Friendly | BRAVIA helps you optimise energy consumption with the Eco Dashboard while reducing virgin plastic use by approximately 60% and cutting packaging size by 15% and total weight by 12%. |
|---|
| Height | 962 mm |
|---|---|
| Width | 1675 mm |
| Depth | 73 mm |
| Product Weight | 32 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###













