- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 13/05/2026.
TCL 75" NXTframe A300W Smart 4K QLED TV (2024) with Google TV OS
TCL 75" NXTframe A300W Smart 4K QLED TV (2024) with Google TV OS
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,499 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Bringing art and entertainment together, the TCL 75" NXTFRAME A300W Smart 4K QLED TV is truly a striking centrepiece in your living area. It boasts a wide range of cutting-edge features such as AIPQ™ PRO Processor, Quantum Dot Technology, HDR Ultra, and Ultra Matte Anti-Glare Screen to ensure optimal viewing unlike any other. In addition, this unit showcases an amazingly thin design with Light Wood Frame and Art Library, allowing you to turn your TV into a stunning masterpiece instantly.
Key Overview
Product Highlights
*Streaming services may require subscriptions, which are not included.
| Brand | TCL |
|---|---|
| Product Type | QLED TV |
| Model Number | 75A300W |
| Colour | White |
| Series | A300W Series |
|---|---|
| Family | NXTframe |
| Release Year | 2024 |
| Energy Star Rating | 5.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 500 kWh/year |
| TV Screen Size | 75" |
|---|---|
| TV Screen Type | QLED (Quantum dot LED) |
| TV Panel Technology | Anti Reflection Matte Display |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| TV Image Processor | AiPQ Processor 3.0 |
| Response Rate | 6.5ms |
| TV Refresh Rate | 144Hz |
| Motion Technology/Rate | 200 Clear Motion Rate |
| HDR Type | HDR10+ & Dolby Vision |
| Picture Mode | Dolby Vision IQ, Vivid, Low Power, Smart HDR, Sports, Movie, Game, PC |
| Dimming | Edge Lit LED |
| Screen Colour | QLED & Wide Colour Gamut |
| Screensaver | Yes |
| Speaker Quantity | 2 x Built-In Speakers |
|---|---|
| TV Speaker Type | 2.0ch |
| TV Sound Mode | Standard, Movie, Music, Voice, Game, Sports, Dynamic |
| Surround Sound Format | Dolby Atmos & DTS Virtual:X |
| Speaker Output | 20W Total (2 x 10W) |
| Music Playback Format | MP3/MKV/WMA/AVI |
| Bluetooth Audio | Yes |
| Bluetooth Version (TV Audio) | v5.0 |
| Multiroom Link | No |
| HDMI Port | 2 x HDMI (2.1) & 2 x HDMI (2.0) |
|---|---|
| USB Port (TV) | 1 x USB (2.0) & 1 x USB (3.0) |
| Digital Audio Output | 1 x Optical |
| Ethernet Port | 1 x LAN |
| Connectivity | Bluetooth (v5.0), Wi-Fi (v5) & LAN |
| Radio Frequency (RF) In | Yes - Terrestrial |
| TV Design | Ultra Slim Art TV |
|---|---|
| TV Stand Type | 2 x Feet |
| Product Width with Stand | 1675 mm |
| Product Depth with Stand | 350 mm |
| Product Weight with Stand | 34.1 kg |
| TV Features |
|
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| Apps (Built-in) |
|
| TV Operating System | Google TV |
| WiFi Direct Mode | Yes |
| Firmware Update | Yes |
| Data Broadcasting | HbbTV |
|---|
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Battery |
| Microphone (for voice control) | Yes |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant |
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Google Assistant Compatible | Yes |
| Google Assistant Built-in | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Airplay and Homekit |
| Assembly Type | Ready To Assemble |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes |
| Mount Kit | Wall Mount Included |
| Type of Connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC 100V-240V 50/60Hz 210w |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 953 mm |
|---|---|
| Width | 1675 mm |
| Depth | 29.8 mm |
| Product Weight | 32 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 13/05/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
























