- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 05/05/2026.
TCL 85" P7K Smart 4K QLED TV (2025) with Google TV OS
TCL 85" P7K Smart 4K QLED TV (2025) with Google TV OS
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,299 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Immerse yourself in the cinematic realism offered by the TCL 85" P7K Smart 4K QLED TV. Engineered to redefine your entertainment experience, this television boasts an advanced AiPQ Processor with different AI enhancements. It also features Colorful Quantum Crystal, Dolby Vision, HDR10+, and HVA Panel to ensure stunning image quality. Plus, it runs on the intuitive Google TV OS, so you can seamlessly navigate between apps, settings, and content.
Key Overview
Product Highlights
*To enjoy all smart features and services on your Google TV, a Google Account, a free TCL account, and a reliable broadband internet connection are required. Some apps and content may also require subscriptions, which are not included.
**P7K thickness is 14% thinner than its predecessor P745, data from TCL lab tests.
| Brand | TCL |
|---|---|
| Product Type | QLED TV |
| Model Number | 85P7K |
| Colour | Black |
| Series | P7K Series |
|---|---|
| Release Year | 2025 |
| Energy Star Rating | 4.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 826 kWh/year |
| TV Screen Size | 85" |
|---|---|
| TV Screen Type | QLED (Quantum dot LED) |
| TV Panel Technology | VA (Vertical Alignment) |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| TV Image Processor | AiPQ Pro Processor |
| Response Rate | 6.5ms |
| TV Refresh Rate | 120-144Hz |
| Motion Technology/Rate | 200 CMR (Clear Motion Rate), 144Hz, VRR |
| HDR Type | HDR10+ |
| Picture Mode | Vivid, Standard, Sports, Filmmaker, Movie, Intelligent, Game, PC |
| Dimming | QLED Dimming |
| Screen Lighting | Direct LED |
| Screen Colour | Quantum Dot Wide Colour Gamut |
| Screensaver | Yes |
| Speaker Quantity | 3 x Built-In Speakers |
|---|---|
| TV Speaker Type | 2.1CH |
| TV Sound Mode | Standard, Movie, Music, Voice, Game, Sports, Intelligen |
| Surround Sound Format | Dolby Atmos, DTS Virtual-X |
| Speaker Output | 40W (2 x 10W) + (1 x 20W) |
| Music Playback Format | MP3, WMA, MKV, AVI |
| Bluetooth Audio | Yes |
| Bluetooth Version (TV Audio) | v5.4 |
| HDMI Port | 4 x HDMI Inputs (2.1 & HDCP 2.2) |
|---|---|
| USB Port (TV) | 1 x USB (3.0) & 1 x USB (2.0) |
| Digital Audio Output | 1 x Optical SPDIF Out, 1 x HDMI eARC Out |
| Ethernet Port | 1 x LAN |
| Connectivity | Bluetooth (v5.4), Wi-Fi (v5) & LAN |
| TV Design | Slim Design |
|---|---|
| TV Stand Type | 2 x Support Legs |
| Product Height with Stand | 1152 mm |
| Product Width with Stand | 1890 mm |
| Product Depth with Stand | 372 mm |
| Product Weight with Stand | 31 kg |
| TV Features |
|
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| Apps (Built-in) |
|
| TV Operating System | Google TV OS |
| WiFi Direct Mode | Yes |
| Firmware Update | Yes |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Battery |
| Remote Control Type | RC833A |
| Microphone (for voice control) | Yes |
| Technology Type | AI Enhancements - AI Motion, AI Contrast, AI Clarity, AI Color, AI HDR | Pair this item with 4K@120Hz supported HDMI Cable for the best experience. |
|---|
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Google Assistant Built-in | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Google TV App |
| Assembly Type | Ready To Assemble |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes - Available Separately |
| Mount Kit | VESA Mount - 600 x 400 mm |
| Type of Connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.6 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50, 60Hz |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 1086 mm |
|---|---|
| Width | 1889.6 mm |
| Depth | 63 mm |
| Product Weight | 30.3 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 05/05/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






















