- Cart is empty
Panasonic 90cm 5 Zone Induction Cooktop - Black Glass (KY-T937VFEPG)
Panasonic 90cm 5 Zone Induction Cooktop - Black Glass (KY-T937VFEPG)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $4,679 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Innovative technology and elegant design come together in this Panasonic 90cm 5 Zone Induction Cooktop! A perfect companion for your daily culinary tasks, this appliance incorporates the Panasonic Genius Sensor that intelligently monitors and maintains the ideal temperature. It also packs multiple handy features such as FlexZone, Auto Boil, and Cooking Assistant. Plus, with its sleek black glass design, this Panasonic Cooktop is sure to blend perfectly into your kitchen.
Key Overview
Product Highlights
*The surface remains cool to the touch, except for just underneath where the cookware sits.
| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Product Type | Induction Cooktops |
| Model Number | KY-T937VFEPG |
| Colour | Black |
| Cooktop Ignition Type | Electronic |
|---|---|
| Cooktop Size | 90 cm |
| Cooktop Surface Type | Induction Cooktop |
| Cooktop Surface Material | Glass Material |
| Pot/Pan Size Recognition | Yes |
| Specialty Cooking / Burner Zones | Bridging Zone |
|---|---|
| Number of Burners (Zones) | 5 x Cooking Zones |
| Cooking Zone 1 Power/Size | 2800W |
| Cooking Zone 2 Power/Size | 2800W |
| Cooking Zone 3 Power/Size | 3600W |
| Cooking Zone 4 Power/Size | 2800W |
| Cooking Zone 5 Power/Size | 2800W |
| Control Panel Type | TFT Colour Display Panel |
|---|
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | Auto Switch Off, Overheating Prevention Function, Hot Surface Warning |
| Display Type | 18cm TFT Colour Display |
|---|---|
| Smart Functions | Multi-Language option |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Built-In - Qualified Electrician Required |
| Type of Connection | Direct Wired, Single Phase |
|---|---|
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 220-240V |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 68 mm |
|---|---|
| Width | 906 mm |
| Depth | 526 mm |
| Product Weight | 22 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











