- Cart is empty
Whirlpool 60cm 4 Burner Gas Cooktop - Stainless Steel (GMWL628IXLAUS)
Whirlpool 60cm 4 Burner Gas Cooktop - Stainless Steel (GMWL628IXLAUS)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $949 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Take your culinary experience to the next level with the Whirlpool 60cm 4 Burner Gas on Steel Cooktop! Featuring four cooking zones with a Wok burner and up to 9-flame level, this nifty appliance will revolutionise the way you prepare meals. It also has a full iXelium coating to protect your hob from corrosion and scratches. Plus, it is built with intuitive controls for quick and easy operations. Whether you're stir-frying, simmering, sautéing, or searing, this cooktop ensures to deliver exceptional results!
Key Overview
Product Highlights
*Qualified installer, electrician, and gas fitter required.
| Brand | Whirlpool |
|---|---|
| Product Type | Gas Cooktop |
| Model Number | GMWL628IXLAUS |
| Colour | Stainless Steel |
| Cooktop Gas Type | Natural Gas (LPG Conversion Kit Included) |
|---|---|
| Cooktop Ignition Type | Electronic Ignition |
| Cooktop Size | 60 cm |
| Cooktop Surface Type | Gas Cooktop |
| Cooktop Surface Material | Stainless Steel with iXelium Material |
| Specialty Cooking / Burner Zones | Wok Burner |
|---|---|
| Number of Burners (Zones) | 4 x Cooking Zones |
| Cooking Zone 1 Power/Size | 5.9 Mj/H |
| Cooking Zone 2 Power/Size | 5.9 Mj/H |
| Cooking Zone 3 Power/Size | 3.6 Mj/H |
| Cooking Zone 4 Power/Size | 12.6 Mj/H |
| Control Panel Type | Dial Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Bottom Right of Surface |
| Safety Cut Off | Yes |
|---|---|
| Safety Feature | Flame Failure |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Countertop Install with Hardwiring - Qualified Gas Fitter & Electrician Required |
| Type of Connection | Hardwired |
|---|---|
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Height | 41 mm |
|---|---|
| Width | 590 mm |
| Depth | 510 mm |
| Product Weight | 10.8 kg |
| Manufacturers | 60 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






