- Cart is empty
Bosch 15 Place Setting Fully Integrated Smart Dishwasher - Panel Ready (Series 6/ SMV6HCX01A)
Bosch 15 Place Setting Fully Integrated Smart Dishwasher - Panel Ready (Series 6/ SMV6HCX01A)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,285 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Customise with your own door panel and handle to match your kitchen cabinetry.
Streamline your post-meal clean-up routine with the Bosch 15 Place Setting Fully Integrated Dishwasher. A practical investment for your household, this appliance packs various innovative features such as InfoLight, Extra Clean Zone, ExtraDry, and VarioDrawer. It also highlights a panel-ready design, allowing you to customise your unit to fit your kitchen interior perfectly.
Key Overview
Product Highlights
*Please Note: This appliance requires a custom-made panel to be attached to its front to provide an integrated look with your kitchen cabinetry. This Dishwasher does not come with a door panel or handle to attach to the front.
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product Type | Dishwashers |
| Model Number | SMV6HCX01A |
| Colour | Custom Panel Ready |
| Made in | Germany |
| Series | Series 6 |
|---|
| Dishwasher Capacity | 15 Place Setting |
|---|
| Energy Star Rating | 4 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 245 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 5.5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 11 L per wash |
| Water Supply | Cold Water Supply Required |
| Dishwasher Type | Fully Integrated Dishwashers |
|---|---|
| Dishwashing Option |
|
| Number of Spray Arm | 2 |
| Dispensers | Tablet, Detergent & Rinse Aid |
| Removable Worktop | No |
| Dishwasher Feature |
|
| Number of Racks | 3 x Racks |
|---|---|
| Upper Rack Feature | 5cm Height Adjustable. Spray Zone |
| Cutlery Rack/Tray Feature | Full-Width Cutlery & Utensil Tray |
| Drying Method | Residual Heat & Condensation Drying |
|---|---|
| Drying System | Heat Exchanger System |
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Handle Type | Customizable Door Handles - Not Included |
| Door Design | Customizable Door Panels - Not Included |
| Control Panel Type | Touch Button Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Internal - Top of Door |
| Type of Motor | EcoSilence Drive BLDC Motor |
|---|---|
| Noise Level | 42 dB |
| Filter Type | Drain Filter |
|---|---|
| Filter Feature |
|
| Filter Maintenance | We recommend that the drain filter and filter plate are removed and cleaned once a month or whenever there is evidence of food particles. |
| Number of Wash Programs | 9 x Wash Programs |
|---|---|
| Wash Programs | Eco Wash, Auto Wash, Auto Gentle, Pots & Pans, Quick 1hr, Express Wash, Extra Quiet, Favourite and Machine Care |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Feature | AquaStop |
| Technology Type | InfoLight projects a red light onto the floor during the wash cycle so you know when your dishwasher is running. The light turns off when dishes are ready. |
|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Home Connect App |
| Assembly Type | Kitchen Integration Required |
|---|---|
| Installation Type | Integrated into Cabinetry - Qualified Cabinetry Maker & Installer Required |
| Plumbing Requirements | Cold Water Supply Required |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.75 m |
| Wattage/Voltage | 2400W, 220-240V, 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 815 mm |
|---|---|
| Width | 598 mm |
| Depth | 555 mm |
| Product Weight | 42 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











