- Cart is empty
Bosch 90cm Smart Box Chimney Wall Mounted Rangehood - Stainless Steel (DWB91PR50A)
Bosch 90cm Smart Box Chimney Wall Mounted Rangehood - Stainless Steel (DWB91PR50A)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,379 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Enjoy effortless kitchen ventilation with the Bosch 90cm Box Chimney Wall Mounted Rangehood! Featuring a 260W BLDC motor, 965 m3/h airflow system, and three aluminium filters, this unit can efficiently remove unwanted steam, odours, and vapour while maintaining a peaceful cooking environment. In addition, it features a PerfectAir sensor for optimal performance, all while maintaining a quiet operation with a noise level of up to 64 dB.
Key Overview
Product Highlights
*Professional installer recommended.
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product Type | Wall Mounted Rangehood |
| Model Number | DWB91PR50A |
| Colour | Stainless Steel |
| Series | Series 8 |
|---|
| Hood Type |
|
|---|---|
| Rangehood Feature |
|
| Control Panel Type | Touch Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front of Rangehood |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Integrated Light | Yes |
| Number of Lights | 3 x Lights |
| Number of Light Levels | Dimmable |
| Lighting Power | 1.5 W |
| Motor Included | Yes, Included |
|---|---|
| Type of Motor | BLDC Motor |
| Motor Power | 260W |
| Power Levels | 3 x Power Levels (Plus 2 Boost) |
| Noise Level | 64 dB |
| Filter Type | Aluminum Filters |
|---|---|
| Number of Filters | 3 x Filters |
| Filter Feature |
|
| Exhaust Vent Location | Top Vent Location |
|---|---|
| Vent Type | Ducted Venting |
| Vent Style | Ducted or Recirculated |
| Ducting Availability | Available Separately |
|---|---|
| Ducting Diameter | 120 / 150 mm |
| Duct Shape | Round Shape |
| Flue Cover Depth | 250 mm |
| Flue Cover Width | 345 mm |
| Recirculation Option | Top Extraction |
|---|---|
| Recirculation Kit | Available Separately |
| Display Type | LED Display |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| Smart Functions | Remote Monitoring and Control |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Home Connect App |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Wall Mounted |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Gas) | 650 mm |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Electric) | 600 mm |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.3 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 220-240 V |
| Fuse Rating | 10A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 614 mm |
|---|---|
| Width | 898 mm |
| Depth | 500 mm |
| Product Weight | 19 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







