- Cart is empty
Bosch 90cm Box Chimney Wall Mounted Rangehood - Stainless Steel (DWB97DM50A)
Bosch 90cm Box Chimney Wall Mounted Rangehood - Stainless Steel (DWB97DM50A)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,619.00 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Keep your kitchen smelling fresh and clean with the Bosch 90cm Wall Mounted Rangehood. Powered by a 255W capacitor motor, this appliance delivers superb extraction power that can capture grease and fumes in your cooking space. It also has built-in TouchSelect Control for quick adjustment and LED lighting to provide added illumination.
Key Overview
Product Highlights
*Ducting and Recirculation Kit available separately.
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product Type | Wall Mounted Rangehood |
| Model Number | DWB97DM50A |
| Colour | Stainless Steel |
| Series | Series 4 |
|---|
| Surface Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Hood Type |
|
| Rangehood Feature |
|
| Control Panel Type | Touch Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front Centre of Rangehood |
| Maximum Air Flow (Cubic Meter Per Hour) | 740 m³/h |
|---|---|
| Number of Fan | 3 + Intensive Setting |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Integrated Light | Yes |
| Number of Lights | 2 x Lights |
| Number of Light Levels | 1 x Light Level |
| Lighting Power | 3 W |
| Type of Motor | Capacitor Motor |
|---|---|
| Noise Level | 52-65 dB |
| Filter Type | Metal Grease filter |
|---|---|
| Number of Filters | 3 x Filters |
| Filter Feature |
|
| Exhaust Vent Location | Top Exhaust |
|---|---|
| Vent Type | Ducted Venting |
| Vent Style | Ducted or Recirulating |
| Compatible Venting Kit | DWZ1DX1B4 - Clean Air Standard Odour Filter | DWZ1DX1I4 - Clean Air Standard Recirculation Kit |
| Ducting Availability | Available Separately |
|---|---|
| Ducting Diameter | 150 mm |
| Duct Shape | Round Shape |
| Flue Cover Depth | 250 mm |
| Flue Cover Width | 260 mm |
| Recirculation Option | Top Extraction |
|---|---|
| Recirculation Kit | Available Separately |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Wall Mounted |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Gas) | 650 mm |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Electric) | 550 mm |
| Type of Connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.3 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 220 - 240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 1075 mm |
|---|---|
| Width | 900 mm |
| Depth | 500 mm |
| Product Weight | 13.8 kg |
| Packaged Width | 103 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 65 cm |
| Packaged Height | 49 cm |
| Packaged Weight | 19.1 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









