- Cart is empty
Bosch 8kg Heat Pump Condenser Dryer - White (Series 4/ WTH83001AU)
Bosch 8kg Heat Pump Condenser Dryer - White (Series 4/ WTH83001AU)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,549 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Achieve perfectly dried clothes every time with the Bosch 8kg 15 Program Heat Pump Condenser Dryer! Offering innovative Heat Pump technology, an AutoDry function, and an AntiVibration Design, this revolutionary appliance is a practical investment for modern homes. It is also packed with a Sensitive Drying System, an Anti-Crease function, and multiple programs to cater to all your drying needs. For added convenience, it also equips an Easy Clean Filter for hassle-free maintenance. Say goodbye to laundry hassles and hello to perfectly dry, clean, and fresh clothes all the time!
Key Overview
Product Highlights
Compatible Stacking Kits sold separately.
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product Type | Heat Pump Dryer |
| Model Number | WTH83001AU |
| Colour | White |
| Series | Series 4 |
|---|
| Load Capacity | 8 KG |
|---|---|
| Energy Star Rating | 7 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 159 kWh/year |
| Reminder / Indicators |
|
|---|---|
| Drying Sensors |
|
| Drying Feature |
|
| Drying Method | Heat Pump Condenser Drying |
|---|---|
| Drying System | On-Board Water Tank & Drain Hose System |
| Number of Dry Cycles | 15 x Drying Programs |
| Drying Programs | Timed Program 30 Min - Warm, Shirts/Blouses, Sportswear, Towels, Time Prog. 30 Min - Cold, Mixture, Delicates, Super 40 Minute Program |
| Dryness Settings | 3 x Dryness Settings (Iron Dry, Cupboard Dry, Cupboard Dry Extra) |
| Sensor Drying | Yes |
| Delay Start | Yes |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Door Type | Side-Swing Door |
| Type of Opening | Pull-Open Latch |
| Lid / Door Material | Plastic Door |
| Location of Control Panel | Top Front Centre Location |
|---|
| Cabinet Material | AntiVibration Side Panels reduce vibrations and ensure greater stability during the drying process. |
|---|---|
| Exterior Cabinet Colour | White Exterior Cabinet |
| Type of Motor | ASM Motor |
|---|---|
| Noise Level | 65 dB |
| Filter Type | Lint & Condenser Filters |
|---|---|
| Number of Filters | 2 x Filters |
| Exhaust Vent Location | Front Facing Exhaust |
|---|---|
| Vent Style | No Venting Required |
| Drum Type | SoftFlow Paddle Designed Drum |
|---|---|
| Spin Tub Material | Stainless Steel Tub |
| Pause Cycle | Yes |
|---|
| Child Lock | Yes |
|---|
| Display Type | LED Display with Red Coloured Text |
|---|
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Stackable |
| Plumbing Requirements | Draining Hose Included |
| Wall Mount Option | No |
| Stacking Kit Option | Yes |
| Compatible Stacking Kit Model Number | Bosch Laundry Stacking Kit (WTZ20410), Bosch Laundry Stacking Kit with Pull-out Shelf (WTZ11400) |
| Type of Connection | AU/NZ Plug |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.45 m |
| Wattage/Voltage | 600 w, 220-240 v, 50 Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 842 mm |
|---|---|
| Width | 598 mm |
| Depth | 613 mm |
| Product Weight | 46.2 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








