- Cart is empty
Panasonic 10kg Heat Pump Condenser Dryer - Black (NH-EH10JD1BA)
Panasonic 10kg Heat Pump Condenser Dryer - Black (NH-EH10JD1BA)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,909 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
The Panasonic 10kg Heat Pump Condenser Dryer is a smart addition to any laundry space. It’s designed with a Heat Pump system that gently dries clothes at a lower temperature, saving you a significant amount on electricity. Plus, with 12 intelligent cycles and a convenient drying rack, it’s the perfect solution for all your drying needs.
Key Overview
Product Highlights
*Test Report: Hygiene drying procedure is tested as per WXg-24-3005/WXg-24-3008. Eliminating Bacteria rate: Staphylococcus aureus up to 99.99%, Escherichia coli up to 99.99%.
**Please note: Matching washer unit and stacking kit shown are sold separately.
| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Product Type | Heat Pump Dryer |
| Model Number | NH-EH10JD1BA |
| Colour | Black |
| Load Capacity | 10 KG |
|---|---|
| Drying Capacity | 10 KG |
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 8 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 165 kWh/year |
| Fabric Type Selection | Cotton, Towels, Wool, Synthetics, Shirts, Down Jacket, Baby Clothes, Bedding |
|---|---|
| Reminder / Indicators |
|
| Drying Sensors |
|
| Drying Feature |
|
| Drying Method | Heat Pump Condenser |
|---|---|
| Drying System | Delay End Timer |
| Number of Dry Cycles | 12 |
| Drying Programs | Cotton Dry, Hygiene Dry, Towels, Wool, Synthetics, Shirts, Down Jacket, Quick Dry, Baby Care, Bedding, Warm Air, Cool Air |
| Dryness Settings | 1 (Ironing), 2 (Ready to wear), 3 (Storage) |
| Maximum Dry Time | 138 Minutes |
| Sensor Drying | Yes |
| Dryer Lint Filter Position | Dual Lint Filter Front, Single Filter at Bottom |
| Smart Laundry Feature |
|
|---|
| Temperature Range (°C) | 45 - 72 °C |
|---|---|
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Type of Opening | Door |
| Lid / Door Material | Plastic |
| Door Design | Dark Plastic |
| Control Panel Type | Electronic Push Button, Capacitive Touch |
|---|---|
| Control Functions | Dry Level, Timer, Program Mode, Dry Time, Easy Iron, Child Lock |
| Location of Control Panel | Front |
| Internal Lighting | Yes |
|---|
| Cabinet Material | Painted Steel |
|---|---|
| Exterior Cabinet Colour | Black |
| Type of Motor | Compressor Motor |
|---|
| Drum Type | Stainless Steel |
|---|---|
| Spin Tub Material | Stainless Steel |
| Pause Cycle | Yes |
|---|
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | Overheat Failure, Power Cut Off, Overheat Protection, Overflow Protection |
| Display Type | LCD Display with Touch |
|---|
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Stacking or Floor Mounted |
| Stacking Kit Option | Yes |
| Compatible Stacking Kit Model Number | N-SK4 |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Current Consumption | 3125 mA |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 841 mm |
|---|---|
| Width | 598 mm |
| Depth | 654 mm |
| Product Weight | 50 kg |
| Packaged Width | 70 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 65 cm |
| Packaged Height | 85 cm |
| Packaged Weight | 54 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





















