- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 02/06/2026
AEG 8000 Series 8kg Front Loader Washing Machine - White (LF8584M8OS)
AEG 8000 Series 8kg Front Loader Washing Machine - White (LF8584M8OS)
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,599 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Unleash the incredible cleaning performance offered by the AEG 8000 Series 8kg Front Loader Washing Machine. A great solution for your day-to-day laundry needs, this unit boasts programs that provide tailored care for your different types of fabric. It also perfectly combines UniversalDose and PowerCare features to ensure optimal detergent breakdown. Plus, it has a PreciseWash for superb energy efficiency.
Key Overview
Product Highlights
*Tested for Staphylococcus aureus, Enterococcus faecium, Candida albicans, Pseudomonas aeruginosa and MS2 Bacteriophage in an external test performed by Swissatest Testmaterialien AG in 2021 (Test Report No. 20212011.
| Brand | AEG |
|---|---|
| Product Type | Front Load Washing Machine |
| Model Number | LF8584M8OS |
| Colour | White |
| Series | 8000 Series |
|---|
| Load Capacity | 8 KG |
|---|---|
| Energy Star Rating | 5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 179 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4.5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 68 L per wash |
| Water Pressure | 50KPa |
| Water Supply | Cold Water Supply Required |
| Main Function | Washing Only |
|---|---|
| Washing Machine Feature |
|
| Smart Laundry Feature |
|
|---|
| Temperature Features |
|
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Lid / Door Material | Glass Insert |
| Door Design | Black |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Electronic Rotary, Electronic Touchscreen |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front of Washing Machine |
| Type of Motor | Okolnverter Motor |
|---|
| Drum Type | The innovative design of the CareDrum lets garments glide smoothly thanks to its elevated cushion-like drum pattern and optimised lifter paddle |
|---|---|
| Spin Tub Material | Stainless Steel |
| Extras Programs | Spin Speed Indicator, Temperature, Prewash, Stain, Remote, Wash Cycle Progress Indicator, Door Lock Indicator, Extra Rinse, Maximum Load Capacity Indicator, Extra Silent, Steam, Add Clothes, Anti-Crease, Child Lock |
|---|
| Max Spin Speed | 1400 RPM |
|---|---|
| Variable Spin Speed | Yes |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Display Type | Electronic Rotary, Electronic Touchscreen Display |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | AEG App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Ready To Assemble |
|---|---|
| Stacking Kit Option | Yes - Available Separately |
| Compatible Stacking Kit Model Number | E1WYHSK1 |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Current Consumption | 1400 mA |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 847 mm |
|---|---|
| Width | 597 mm |
| Depth | 599 mm |
| Product Weight | 72 kg |
| Packaged Width | 64 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 71 cm |
| Packaged Height | 90 cm |
| Packaged Weight | 76 kg |
| Manufacturers | 60 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 02/06/2026
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







