- Cart is empty
Bosch 9kg Front Loader Smart Washing Machine - White (Series 8/ WGB24609AU)
Bosch 9kg Front Loader Smart Washing Machine - White (Series 8/ WGB24609AU)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,659 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Make laundry a breeze with the Bosch 9kg Front Loading Washing Machine! Its generous 9kg capacity handles large loads with ease, while the innovative VarioDrum technology gently cleans even the most delicate fabrics. With 14 specialised wash programs plus a handy "Add a Garment" option and an anti-bacterial treatment, this machine caters to all your laundry needs. Now you can enjoy professional-level cleaning results and hassle-free laundry days.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product Type | Front Load Washing Machine |
| Model Number | WGB24609AU |
| Colour | White |
| Series | Series 8 |
|---|
| Load Capacity | 9 KG |
|---|---|
| Washing Capacity | 9 KG |
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 225 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 65 L per wash |
| Water Pressure | 1.0 - 10 Bar Pressure |
| Water Supply | Cold Water Supply Required |
| Washing Machine Feature |
|
|---|
| Delay Start | Yes |
|---|---|
| Dispensers | Detergent, Softener, Pre-Wash & Bleach Dispensers |
| Temperature Range (°C) | Cold to 90 °C |
|---|---|
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Door Type | Side-Swing Door |
| Door Design | Tempered Glass Door |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Touch Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front of Washing Machine |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Type of Motor | BLDC with Eco Silence Drive Motor |
|---|---|
| Noise Level | 46 dB |
| Pause Cycle | Yes |
|---|---|
| Number of Wash Programs | 14 x Wash Programs |
| Wash Programs | Cottons Eco, Cottons Program Cold-90°C, Easy Care, App, Iron Assist, Hygiene Plus, Jeans/Dark Laundry, Spin/Drain, Quick Wash/Mixture, Sportswear, Rinse, Super 15 Min / Super 30 Min, Delicates/Silk Cold-40°C, Delicates/Silk, Wool Hand Wash Cold-40°C |
| Extras Programs | AntiStain, Silent Wash, Prewash, Intensive Plus, Remote Start, Favourite |
| Number of Spin Speed | 6 x Spin Speeds |
|---|---|
| Spin Speed | 400-1600 RPM |
| Max Spin Speed | 1600 RPM |
| Variable Spin Speed | Yes |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | Aquasecure, Flood Protection |
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| Smart Functions | Home Connect App: Smart Start, Remote Monitoring and Control, Smart Dry, Remote Diagnostics, Onboarding, Programme Assistant, further programmes via download, Always keep your appliance up to date via firmware update. |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Home Connect App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple, Android, Windows |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Plumbing Requirements | Cold Water Supply Required |
| Stacking Kit Option | Yes - Available Separately |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.6 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 50 Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 848 mm |
|---|---|
| Width | 598 mm |
| Depth | 590 mm |
| Product Weight | 82.8 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





