- Cart is empty
Electrolux 10kg Front Loader Smart Washing Machine - White (UltimateCare 700 Series/ EWF1043R7WC)
Electrolux 10kg Front Loader Smart Washing Machine - White (UltimateCare 700 Series/ EWF1043R7WC)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,699.00 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Discover next-level laundry convenience with the Electrolux 10kg Front Loading Washing Machine with 13 Programs. A practical choice for your home, this appliance features UltraMix technology, SensorWash technology, and functions such as Wool Care, Sanitise, DelicatePlus, VapourRefresh, IntelliQuick, and more. It also equips a reliable Inverter Motor for improved energy efficiency. In addition, this unit incorporates dial and touch button controls, so it's a breeze to operate.
Key Overview
Product Highlights
*Less wrinkles vs. air drying - tested and certified by THTI.
**Tested for Candida albicans, MS2 Bacteriophage and Escherichia coli in external test performed by Swissatest Testmaterialien AG in 2021 ("Test Report No. 202120117, 20232072").
| Brand | Electrolux |
|---|---|
| Product Type | Front Load Washing Machine |
| Model Number | EWF1043R7WC |
| Colour | White |
| Series | UltimateCare 700 Series |
|---|
| Load Capacity | 10 KG |
|---|---|
| Washing Capacity | 10 KG |
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 230 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4.5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 86 L per wash |
| Water Pressure | 0.005 |
| Water Supply | Cold Water Supply Required |
| Washing Machine Feature |
|
|---|
| Delay Start | Yes |
|---|---|
| Dispensers | Ultramix Dispensing, Detergent, Softener, Pre-Wash & Bleach Dispensers |
| Temperature Features |
|
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Door Type | Side-Swing Door |
| Door Design | Tempered Glass Door |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Dial & Touch Button Control |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Washing Machine |
| Type of Motor | Inverter Motor |
|---|
| Pause Cycle | Yes |
|---|---|
| Number of Wash Programs | 13 x Wash Programs |
| Wash Programs | Spin, Bedding, Cotton, Wool, Vapour Refresh, Rinse & Spin, Quick 15, Eco Cotton, DelicatesPlus, Sanitise, IntelliQuick, Sports, Baby Care |
| Extras Programs | Prewash, Extra Rinse, Favourite, Delay End, Hygienic Care |
| Max Spin Speed | 1400 RPM |
|---|---|
| Rinse Hold | Yes |
| Variable Spin Speed | Yes |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Feature | Flood Protection |
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Electrolux Life App |
| Compatible Mobile Operating System | IOS, Android |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Stackable |
| Plumbing Requirements | Cold Water Supply Required |
| Stacking Kit Option | Yes - Available Separately |
| Compatible Stacking Kit Model Number | STA9GW3, ULX101, ULX102 |
| Type of Connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10a |
| Current Consumption | 1400ma |
| Height | 850 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Depth | 659 mm |
| Product Weight | 76 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











