- Cart is empty
Hisense 12kg Front Loader Smart AI Washing Machine - Charcoal Black (Series 9/ HWFS1214PB)
Hisense 12kg Front Loader Smart AI Washing Machine - Charcoal Black (Series 9/ HWFS1214PB)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,609 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Experience a smarter way to do laundry with the Hisense 12kg Front Loading Washing Machine with 20 Programs. Thanks to advanced technologies like AI Wash and Smart Dosing, this unit automatically adjusts wash settings and detergent use based on your load size and fabric type. The innovative Hygiene Guard+ and Steam functions keep your clothes fresh and hygienic, removing up to 99.9% of bacteria. Additionally, with the ConnectLife app, you can manage your laundry remotely from your phone.
Key Overview
Product Highlights
*This function helps eliminate up to 99.9% of Escherichia coli and Staphylococcus aureus bacteria.
**Smart Link is available when both the washing machine and tumble dryer are Wi-Fi connected, via intelligent display or ConnectLife App. Compatible dryer is sold separately.
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Product Type | Front Load Washing Machine |
| Model Number | HWFS1214PB |
| Colour | Black |
| Series | Series 9 |
|---|---|
| Release Year | 2024 |
| Load Capacity | 12 KG |
|---|---|
| Washing Capacity | 12 KG |
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 281 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 123 L per wash |
| Water Pressure | 100-1000 kPa |
| Water Supply | Cold Water Supply Required |
| Washing Machine Feature |
|
|---|
| Delay Start | Delay End |
|---|---|
| Dispensers | Detergent & Softener Dispensers |
| Temperature Range (°C) | Cold, 20, 30, 40, 60, 90 ℃ |
|---|---|
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Door Type | Side-Swing Door |
| Door Design | Tinted Tempered Glass Door |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Dial & Touch Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Washing Machine |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| UV Light | Yes |
| Type of Motor | Brushless DC Motor |
|---|---|
| Noise Level | 57 dB |
| Drum Type | 76L Drum Volume |
|---|
| Pause Cycle | Yes |
|---|---|
| Number of Wash Programs | 20 x Wash Programs |
| Wash Programs | AI Wash, Eco, Mix, Cotton, Daily Wash, Synthetics, Allergy Care, Baby Care, Sportswear, Bedding, Drum Clean, Spin, Rinse + Spin, Wool, Quick 15', Shirts, Power Speed 39′, Silk/Delicate, Jeans, Dark Wash |
| Extras Programs | Steam Wash, Pause to Add, Quicker Function, Pre Wash, Extra Rinse, Jet Wash, Program Memory Back Up |
| Number of Spin Speed | 6 x Spin Speeds |
|---|---|
| Spin Speed | 0, 600, 800, 1000, 1200, 1400 RPM |
| Max Spin Speed | 1400 RPM |
| Rinse Hold | Yes |
| Variable Spin Speed | Yes |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | Flood Protection |
| Display Type | TFT (Thin Film Transistor) |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| Smart Functions | Status View, Remote Start, Notifications, Energy Monitoring, AI Wash |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | ConnectLife App |
| Compatible Mobile Operating System | Android OS, Apple iOS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Stackable |
| Plumbing Requirements | Cold Water Supply Required |
| Wall Mount Option | No |
| Stacking Kit Option | Yes - Available Separately |
| Compatible Stacking Kit Model Number | HPSS90AB - Stacking Kit with Slide-Out Shelf |
| Power Cable Length | 1.5 m |
|---|---|
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Sleep/Stand-by Power Consumption | 0.42W |
| Height | 845 mm |
|---|---|
| Width | 595 mm |
| Depth | 640 mm |
| Product Weight | 72 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_on_display_message_###
Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






















