- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 05/05/2026.
LG 9kg Front Loader Smart Washing Machine - White (Series 6/ WV6-1409W)
LG 9kg Front Loader Smart Washing Machine - White (Series 6/ WV6-1409W)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,299 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Discover the smart and efficient laundry performance offered by the LG 9kg Front Loading Washing Machine! Intuitive to use, this appliance incorporates ezDispense, 6 Motion Direct Drive, and AI DD technologies that regulate the washing process optimally. It also works in tandem with the LG ThinQ app for breezy controls and management via your smartphone.
Key Overview
Product Highlights
**AI DD is available for Cotton, Easy Care, and Mixed Fabric cycles only.
***ezDispense® available in selected cycles. 35 medium loads based on preset dosage setting of 42ml (for 2kg-6kg load size) with detergent and softener compartments in 'linked' mode.
Please Note: Some of the images shown are for illustration purposes only. Amazon Alexa & Samsung TWINWash Mini* are Sold Separately.
| Brand | LG |
|---|---|
| Product Type | Front Load Washing Machine |
| Model Number | WV6-1409W |
| Colour | White |
| Series | Series 6 |
|---|---|
| Family | ezDispense |
| Load Capacity | 9 KG |
|---|---|
| Washing Capacity | 9 KG |
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 4.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 284 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4.5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 77 L per wash |
| Water Supply | Cold Water Supply Required |
| Washing Machine Feature |
|
|---|
| Delay Start | Yes |
|---|---|
| Dispensers | Detergent & Softener Dispensers |
| Temperature Features |
|
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Door Type | Side-Swing Door |
| Door Design | Tinted Tempered Glass with Chrome Trim |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Dial & Button Panel |
|---|
| Type of Motor | Inverter Direct Drive Motor |
|---|
| Pause Cycle | Yes |
|---|---|
| Number of Wash Programs | 13 x Wash Programs |
| Wash Programs | Cotton, Allergy Care, Baby Care, Cotton Eco, Delicates, Download Cycle, Mixed Fabric, Easy Care, Quick Wash, Quick 14, Tub Clean, Hand/Wool, TurboClean 59 |
| Number of Spin Speed | 6 x Spin Speeds |
|---|---|
| Max Spin Speed | 1400 RPM |
| Variable Spin Speed | Yes |
| Automatic Load Control | Yes |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| Smart Functions | Status View, Remote Start, Download Cycle, Notifications, Energy Monitoring,Works with Amazon Alexa |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | LG ThinQ App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Stackable |
| Plumbing Requirements | Cold Water Supply Required |
| Stacking Kit Option | Yes |
| Compatible Stacking Kit Model Number | LG Laundry Stacking Kit (STKIT-WH) |
| Height | 850 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Depth | 620 mm |
| Product Weight | 70 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 05/05/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






















