- Cart is empty
Panasonic 10kg Front Loader Smart AI Washing Machine - White (NA-V10FR1WAU)
Panasonic 10kg Front Loader Smart AI Washing Machine - White (NA-V10FR1WAU)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,409 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Tackle your laundry duties with ease, thanks to this Panasonic 10kg Front Loading Washing Machine! Featuring AI Smart Wash, this appliance intelligently tracks your load and adjusts its performance accordingly, providing a powerful and effective wash. It also incorporates Hybrid Dry Lite, so you can conveniently dry your clothes straight after washing. Plus, this appliance is equipped with hygienic drying technologies to help eliminate bacteria on your clothes.
Key Overview
Product Highlights
1 As certified by the Institute of Biotechnology (Vietnam/No: 050522/VCCM). Bacteria Elimination rate: 99% Escherichia coli. Test conditions apply.
2 As certified by the Institute of Biotechnology (Vietnam/No: 050522/VCCM). Bacteria Elimination rate: 99.99% Escherichia coli 99.99% Staphylococcus aureus. Test conditions apply. Blue Ag+ is effective for loads up to 3kg.
3 Water temperature of 40ºC to 90ºC hot wash for StainMaster+ and Cold Wash for Blue Ag+.
4 This course cannot be used with Blue Ag+ and please refer to the operation manual on cleaning solutions.
5 Assembly required.
| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Product Type | Front Load Washing Machine |
| Model Number | NA-V10FR1WAU |
| Colour | White |
| Family | CARE+ Edition |
|---|
| Load Capacity | 10 KG |
|---|---|
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 4.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 305 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4.5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 85 L per wash |
| Water Pressure | 0.01 - 1 Mpa |
| Water Supply | Cold Water Supply Required |
| Washing Machine Feature |
|
|---|
| Drying System | Heated Air Drying |
|---|---|
| Drying Programs | Dry Assist - Lite Dry / Finish Dry / Hygiene Dry |
| Delay Start | Yes |
|---|---|
| Dispensers | Liquid, Powder Detergent & Softener Dispensers |
| Temperature Features |
|
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Door Type | Side-Swing Door |
| Type of Opening | Door |
| Control Panel Type | Touch Button Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Washing Machine |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Number of Wash Programs | 16 x Wash Programs |
|---|---|
| Wash Programs | Daily Wash, Cotton, Cotton+, Baby Care, Active Speed 38, Rapid 15, Bedding, Delicates, Tub Clean, StainMaster+ Collar/Sleeve, StainMaster+ Allergy, StainMaster+ Mud, StainMaster+ Oily Sauce, Dry Assist |
| Spin Speed | 500-1400 RPM |
|---|---|
| Max Spin Speed | 1400 RPM |
| Variable Spin Speed | Yes |
| Child Lock | Yes |
|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Panasonic SmartApp+ |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Plumbing Requirements | Cold Water Supply Required |
| Wattage/Voltage | 220 V - 240 V |
|---|
| Height | 845 mm |
|---|---|
| Width | 596 mm |
| Depth | 640 mm |
| Product Weight | 69 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









