- Cart is empty
Hisense 417L Bottom Mount Fridge Freezer - Black Steel (HRBM418B)
Hisense 417L Bottom Mount Fridge Freezer - Black Steel (HRBM418B)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,379 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Keep your groceries fresh for longer with the stylish and functional Hisense 417L Bottom Mount Fridge Freezer. A practical addition to your home, this appliance features a Multi Airflow System, a Digital Temp Sensor, and a set of organisers to accommodate your food storage needs. Plus, this unit showcases a PureFlat Design with a black steel finish to help suit most modern interiors.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Product Type | Bottom Mount Fridge/Freezer |
| Model Number | HRBM418B |
| Colour | Black |
| Total Capacity | 417 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 302 L |
| Freezer Capacity | 115 L |
| Energy Star Rating | 5.5 Star |
|---|
| Refrigerator Type | Fridge Freezer |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a Refrigerant |
| Internal / External Features |
|
| Shelf Material | Glass Shelves |
|---|---|
| Shelf Type | Spill Safe Shelves |
| Number of Shelves | 4 x Fridge Shelves |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Number of Door Shelves | 5 x Fridge Door Shelves |
|---|---|
| Number of Fruit and Vegetable Bins | 1 x Fruit and Vegetable Bin |
| Number of Freezer Baskets/Bins | 2 x Freezer Baskets/Bins & 1 x Slide Out Tray |
| Twist and Serve Ice Tray | Yes |
|---|
| Cooling System | Frost Free Cooling System |
|---|---|
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Climate Class | SN,N,ST,T |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible Door | Yes |
| Door Type | Side-Swing Door |
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Door Handle Type | Recessed Handle |
| Control Panel Type | Push Button Control |
|---|---|
| Location of Control Panel | Internal - Fridge Compartment on Ceiling |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Light Position | Top |
| Number of Lights | 1 x Light |
| Type of Motor | Inverter Compressor Motor |
|---|
| Safety Cut Off | Yes |
|---|
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Settling Period | 2-24 Hours (Refer to Manual) |
| Installation Type | Freestanding |
| Height | 1720 mm |
|---|---|
| Width | 704 mm |
| Depth | 694 mm |
| Product Weight | 75 kg |
| Packaged Width | 75 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 73.8 cm |
| Packaged Height | 183.4 cm |
| Packaged Weight | 82 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###















