- Cart is empty
Westinghouse 308L Bottom Mount Fridge Freezer - White (WBB3100WK-X)
Westinghouse 308L Bottom Mount Fridge Freezer - White (WBB3100WK-X)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,153 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Ideal for modern kitchens, the Westinghouse 308L Bottom Mount Fridge Freezer features a smart blend of advanced technologies. It includes a Multi-Flow Air Delivery System, Frost Free technology, and FreshSeal Crispers, which work together to preserve food for longer. The built-in Twist Ice & Serve Dispenser also adds a touch of convenience, while the easy-to-clean, adjustable glass shelves offer versatile storage options tailored to your needs.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Westinghouse |
|---|---|
| Product Type | Bottom Mount Fridge/Freezer |
| Model Number | WBB3100WK-X |
| Colour | White |
| Total Capacity | 308 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 223 L |
| Freezer Capacity | 85 L |
| Energy Star Rating | 3.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 310 kWh/year |
| Refrigerator Type | Fridge Freezer |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a Refrigerant |
| Shelf Material | Glass Shelves |
|---|---|
| Shelf Type | Spill Safe Shelf, Adjustable Shelf |
| Number of Shelves | 4 x Fridge Shelves |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Number of Door Shelves | 4 x Door Shelves |
|---|---|
| Number of Fruit and Vegetable Bins | 1 x Fruit and Vegetable Bin |
| Number of Freezer Baskets/Bins | 3 x Freezer Baskets/Bins |
| Twist and Serve Ice Tray | Yes |
|---|
| Cooling System | Frost Free Cooling System |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible Door | Yes |
| Door Type | Side-Swing Door |
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Door Handle Design | Recessed Handle |
| Control Panel Type | Manual Control |
|---|---|
| Location of Control Panel | Internal - Fridge Compartment |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Light Position | Top |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Settling Period | 2-24 Hours (Refer to Manual) |
| Installation Type | Freestanding |
| Height | 1650 mm |
|---|---|
| Width | 598 mm |
| Depth | 650 mm |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







