- Cart is empty
Westinghouse 335L Bottom Mount Fridge Freezer - White (WBB3400WK-X)
Westinghouse 335L Bottom Mount Fridge Freezer - White (WBB3400WK-X)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,547 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Combining big ideas into a smaller, feature-packed appliance, the Westinghouse 335L Bottom Mount Fridge Freezer makes the perfect addition to any kitchen! This unit boasts a Multi-Flow Air Delivery System, Frost Free Feature, FreshSeal Crispers, a Twist Ice & Serve Dispenser, and more, to make your everyday life easier. Additionally, its easy clean glass shelves allow for adjustments and repositioning, so you can organise your fridge however you like.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Westinghouse |
|---|---|
| Product Type | Bottom Mount Fridge/Freezer |
| Model Number | WBB3400WK-X |
| Colour | White |
| Total Capacity | 335 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 250 L |
| Freezer Capacity | 85 L |
| Energy Star Rating | 3.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 315 kWh/year |
| Refrigerator Type | Fridge Freezer |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a Refrigerant |
| Shelf Material | Glass Shelf |
|---|---|
| Shelf Type | Spill Safe Shelf, Adjustable Shelf |
| Number of Shelves | 4 x Fridge Shelves |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Number of Door Shelves | 4 x Door Shelves |
|---|---|
| Number of Fruit and Vegetable Bins | 1 x Fruit and Vegetable Bin |
| Number of Freezer Baskets/Bins | 3 x Freezer Baskets/Bins |
| Twist and Serve Ice Tray | Yes |
|---|
| Cooling System | Frost Free Cooling System |
|---|---|
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible Door | Yes |
| Door Type | Side-Swing Door |
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Door Handle Design | Recessed Handle |
| Control Panel Type | Manual Control |
|---|---|
| Location of Control Panel | Internal - Fridge Compartment |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Light Position | Top |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Settling Period | 2-24 Hours (Refer to Manual) |
| Installation Type | Freestanding |
| Height | 1756 mm |
|---|---|
| Width | 598 mm |
| Depth | 650 mm |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
1 x Fridge Freezer
1 x User Guide
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







