- Cart is empty
Haier 600 Series 507L Quad Door Fridge Freezer with Water Dispenser - Satina (HRF580YPS)
Haier 600 Series 507L Quad Door Fridge Freezer with Water Dispenser - Satina (HRF580YPS)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,169 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Keep your food stock organised and preserved for longer, thanks to this Haier 600 Series 507L Quad Door Fridge Freezer with Water Dispenser! Packed with innovative HumidityZone, Switch Zone™ technology, Multi-Zone Air, ABT technology, and more, this appliance provides the ideal storage environment for your produce, groceries, and frozen goods. It also boasts an automatic ice maker and a slimline door water dispenser, making it a practical addition to any household.
Key Overview
Product Highlights
*Independently tested to remove greater than 99.99% of Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Listeria monocytogenes, Salmonella aertrycke, Shigella sonnet and Yersinia enterocolitica.
Note: The feature images used on this page are examples to demonstrate the product benefits and may differ slightly from the actual product.
| Brand | Haier |
|---|---|
| Product Type | Quad Door Fridge/Freezer |
| Model Number | HRF580YPS |
| Colour | Grey |
| Total Capacity | 507 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 321 L |
| Freezer Capacity | 88 L |
| Hybrid Compartment Capacity | 99 L |
| Energy Star Rating | 4 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 360 kWh/year |
| Water Pressure | 0.15 - 0.6 MPa |
|---|---|
| Water Supply | Plumbed Water Supply Required |
| Refrigerator Type | Fridge Freezer |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a Refrigerant |
| Internal / External Features |
|
| Shelf Material | Glass Shelves |
|---|---|
| Number of Shelves | 3 x Fridge Shelves |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Number of Door Shelves | 6 x Door Shelves |
|---|---|
| Number of Fruit and Vegetable Bins | 1 x Fruit and Vegetable Bin |
| Number of Freezer Baskets/Bins | 5 x Freezer Baskets/Bins |
| List of Included Accessories | Egg Tray |
| Automatic Ice Maker | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | Yes |
| Temperature Range (°C) | Freezer: -14 to -24 ℃, SwitchZone: -18 to +5 ℃ |
|---|---|
| Cooling System | Multi-Zone Air Cooling System |
| Defrost Type | Frost Free |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right & Left |
|---|---|
| Exterior Door Finish | Fingerprint Resistant Finish |
| Door Type | French Door Opening |
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Internal/External Water Dispenser | Yes |
| Plumbed Water Supply Required | Yes |
| Internal Water Filter | Yes |
| Door Handle Type | Recessed Handles |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | LED Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | External Location of Control Panel |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Type of Motor | Inverter Controlled Motor |
|---|
| Safety Feature | Smart Lock Door, Anti-Bacterial Treatment |
|---|
| Smart Functions | Super Cooling Function |
|---|
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Settling Period | 2-24 Hours (Refer to Manual) |
| Installation Type | Freestanding - Qualified Plumber Required |
| Plumbing Requirements | Plumbed Water Supply Required |
| Wattage/Voltage | 220 - 240 V, 50 Hz |
|---|
| Height | 1775 mm |
|---|---|
| Width | 830 mm |
| Depth | 705 mm |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
















