- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 02/06/2026.
Hitachi 735L Multi Drawer Fridge Freezer - Crystal Mirror (R-ZX740RAX)
Hitachi 735L Multi Drawer Fridge Freezer - Crystal Mirror (R-ZX740RAX)
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $6,099 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Experience ultimate food preservation and organisation with this Hitachi 735L Multi-Drawer Fridge Freezer! Combining eco-friendly innovation with cutting-edge technology, this appliance keeps your groceries fresh for longer, all while consuming less energy. The Platinum Catalyst, Vacuum Insulation Panels, and Frost Recycling Cooling also harmoniously work together to deliver exceptional performance.
Key Overview
Product Highlights
*Tested by Hitachi. Tested Model: R-WX74K (equivalent model to R-ZXC/ZX740R). The effect may differ depending on the types or freshness of food stored and does not extend to best-before and expiration dates. Vacuum means a space where the pressure is lower than the atmospheric pressure. The pressure in the Vacuum Compartment has approx. 0.8 atmospheric pressure, which is lower than the standard atmospheric pressure, hence, Hitachi considers this a vacuum.
**Tested by Hitachi. Test model for Aero-Care Vege Compartment: R-WX74K (equivalent model to R-ZXC/ZX740R), for Moist Vege compartment: R-G6700D. The effect may differ depending on the type and amount of food stored.
***Tested by Hitachi. The effect may differ depending on conditions and the amount of food stored.
| Brand | Hitachi |
|---|---|
| Product Type | Multi Drawer Fridge/Freezer |
| Model Number | R-ZX740RAX |
| Colour | Crystal |
| Total Capacity | 735 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 523 L |
| Freezer Capacity | 212 L |
| Energy Star Rating | 4 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 440 kWh/year |
| Refrigerator Type | Fridge Freezer |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a |
| Internal / External Features |
|
| Shelf Material | Glass |
|---|---|
| Shelf Type | Spill Safe Shelf |
| Number of Shelves | 4(Fridge), 1(Freezer) |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Number of Door Shelves | 7 |
|---|---|
| Number of Fruit and Vegetable Bins | 3 |
| Number of Freezer Baskets/Bins | 2 |
| List of Included Accessories | 1 x Egg tray |
| Automatic Ice Maker | Yes |
|---|---|
| Ice Maker Capacity | 180 cubes of ice |
| Temperature Range (°C) | -20°C to +8°C |
|---|---|
| Cooling System | Cyclic Defrost |
| Number of Cooling Zones | 6 |
| Defrost Type | Auto |
| Climate Class | 5T |
| Temperature Features |
|
| Exterior Door Finish | Mirror Glass |
|---|---|
| Door Type | French Door with Auto Open function |
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Internal Water Filter | Yes |
| Control Panel Type | Touch on Glass |
|---|---|
| Control Functions | Menu, Energy Saving, Child Lock, Freezer, Auto Door, Fridge, Ice Maker, Powerful Cooling, Vacuum Drawer |
| Location of Control Panel | Front |
| Lighting Type | LED |
|---|---|
| Light Position | Top |
| Number of Lights | 4 |
| External Cavity Dimensions | 1833mm (H) x 880mm (W) x 738mm (D) |
|---|
| Child Lock | Yes |
|---|
| Display Type | On Glass Touch |
|---|---|
| Smart Diagnosis | Yes |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|
| Type of Connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2.6 m |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50Hz |
| Height | 1833 mm |
|---|---|
| Width | 880 mm |
| Depth | 738 mm |
| Product Weight | 144 kg |
| Manufacturers | 60 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 02/06/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###













