- Cart is empty
Fisher & Paykel Series 11 220L Single Door Smart Integrated Vertical Freezer - Panel Ready (RS4621FRJK1)
Fisher & Paykel Series 11 220L Single Door Smart Integrated Vertical Freezer - Panel Ready (RS4621FRJK1)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $9,599 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Customise with your own kitchen cabinetry and handles, or purchase the Fisher & Paykel Stainless Steel door panel and handles.
Efficiently organise and keep your groceries fresh for longer using this Fisher & Paykel Series 11 220L Single Door Smart Integrated Vertical Freezer. Engineered with ActiveSmart™ technology and a Variable Temperature Zone compartment, this nifty appliance provides optimal storage conditions for your goods. It also comes with an automatic ice maker, so you can enjoy fresh ice on demand. Plus, this unit’s slim profile enables you to seamlessly install it in your kitchen and match it with a compatible integrated vertical refrigerator.
Key Overview
Product Highlights
*A water filter must be installed before using the automatic ice maker (refer to the installation guide).
**Please Note: This appliance requires a custom-made panel to be attached to its front to provide an integrated look with your kitchen cabinetry. This Refrigerator does not come with a door panel or handle to attach to the front. Stainless steel door panels and handles can be purchased separately.
| Brand | Fisher & Paykel |
|---|---|
| Product Type | Vertical Freezer |
| Model Number | RS4621FRJK1 |
| Colour | Custom Panel Ready |
| Series | Series 11 |
|---|
| Total Capacity | 220 L |
|---|---|
| Freezer Capacity | 220 L |
| Energy Star Rating | 2.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 373 kWh/year |
| Water Supply | Plumbed Water Supply Required |
|---|
| Refrigerator Type | Freezer |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a Refrigerant |
| Internal / External Features |
|
| Shelf Material | Glass Cantilevered Shelves |
|---|---|
| Number of Shelves | 4 x Shelves |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Number of Door Shelves | 4 x Door Shelves |
|---|---|
| Number of Freezer Baskets/Bins | 4 x Freezer Baskets/Bins |
| Automatic Ice Maker | Yes |
|---|
| Number of Cooling Zones | 2 x Cooling Zones |
|---|---|
| Defrost Type | Adaptive Defrost & Frost Free Freezer |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible Door | Yes |
| Door Type | Side-Swing Door |
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Plumbed Water Supply Required | Yes |
| Internal Water Filter | Yes |
| Door Handle Type | Customizable Door Handles (Sold Separately) |
| Door Design | Customizable Door Panels (Sold Separately) |
| Control Panel Type | SmartTouch Interface |
|---|---|
| Location of Control Panel | Internal at Counter Height |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Cabinetry Dimensions (WxHxD) | 457 x 2134 x 635 (mm) |
|---|
| Type of Motor | Inverter Controlled Compressor Motor |
|---|
| Filter Type | Replacement Water Filter |
|---|---|
| Number of Filters | 1 x Filter |
| Replacement Filter | 847200 |
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Functions | Status View, Remote Start, Notifications, Energy Monitoring |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartHQ App |
| Assembly Type | Kitchen Integration Required |
|---|---|
| Settling Period | 2-24 Hours (Refer to Manual) |
| Installation Type | Integrated - Qualified Cabinetry Maker, Plumber & Installer Required |
| Plumbing Requirements | Plumbed Water Supply Required |
| Wattage/Voltage | 230V, 50Hz |
|---|---|
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 2134 mm |
|---|---|
| Width | 451 mm |
| Depth | 610 mm |
| Product Weight | 100 Kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###













