- Cart is empty
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Capture vivid, thrilling moments from up high with the DJI Mavic 3 Classic Drone. Perfect for professional videographers and hobbyists alike, this drone features powerful flight performance, a Hasselblad camera, and intuitive controls. It also integrates Omnidirectional Obstacle Sensing technology to ensure safe and collision-free flights. Additionally, Mavic 3 Classic boasts an impressive battery life, giving you more time to record incredible cinematic aerial shots. Now you can enjoy flagship imaging at its finest!
Key Features
1 ActiveTrack is not available at video resolutions higher than 4K or frame rates over 60fps.
2 Measured in an unobstructed environment free of interference and with a maximum flight range of 15 km with FCC compliance. The above data shows the farthest communication range for one-way, non-return flights under each standard. During your flight, please pay attention to RTH reminders in the DJI Fly app.
3 DO NOT use the aircraft in severe weather conditions, including heavy wind exceeding 12.8 m/s, snow, rain, fog, hail, or lightning. DO NOT fly the aircraft 6,000 m (19,685 ft.) or higher above sea level. DO NOT fly the aircraft in environments where the temperature is below -10° C (14° F) or above 40° C (104° F). DO NOT take off from moving objects such as cars or boats. DO NOT fly close to reflective surfaces such as water or snow. Otherwise, the vision system may be limited. When the GNSS signal is weak, fly the aircraft in environments with good lighting and visibility. Low ambient light may cause the vision system to function abnormally. DO NOT fly near areas with magnetic or radio interference. Common magnetic or radio interference sources include Wi-Fi hotspots, routers, Bluetooth devices, high-voltage lines, large-scale power transmission stations, radar stations, mobile base stations, and broadcasting towers. Be careful when taking off in desert or beach areas to avoid sand entering the aircraft. Fly the aircraft in open areas. Buildings, mountains, and trees may block the GNSS signal and affect the onboard compass.
4 Measured by Mavic 3 Classic flying at a constant speed of 32.4 kph in a windless environment at sea level until the battery reached 0%. Data is for reference only. During your flight, please pay attention to RTH reminders in the DJI Fly app.
| Brand | DJI |
|---|---|
| Product Type | Drones |
| Maximum Horizontal Speed | 21 m/s |
|---|---|
| Maximum Ascent Speed | 8 m/s |
| Maximum Descent Speed | 6 m/s |
| Maximum Wind Resistance | 12 m/s |
| Maximum Flight Time | 46 mins |
| Maximum Hover Time | 40 mins |
| Maximum Tilt Angle | 35° |
| Maximum Takeoff Weight | 895 grams |
| Number of Rotors | 4 |
| Vision System | Forward, Backward, Lateral, Upward, Downward |
| Forward Field of View | Horizontal 90°, Vertical 103° |
| Downward Field of View | Front and Back 130°, Left and Right 160° |
| Backward Field of View | Horizontal 90°, Vertical 103° |
| Obstacle Sensory Range | Omnidirectional obstacle sensing & APAS 5.0 |
| Maximum Altitude | 6000 m |
| Flight Battery Capacity | 5000 mAh |
| Flight Battery Charge Time | 96 mins |
| Flight Battery Life | 46 mins |
| Number of Axis | 3-axis mechanical gimbal (tilt, roll, pan) |
|---|---|
| Rotation Range | Tilt: -135° to 100°, Roll: -45° to 45°, Pan: -27° to 27° |
| Follow Speed | 100°/s |
| Controller Operating Frequency | 2.400-2.4835 GHz, 5.725-5.850 GHz |
|---|---|
| Controller Maximum Operating Distance | 30 km |
| Mobile Device Compatibility | DJI RC-N1 Remote Controller 180×86×10 mm (L×W×H) |
| Transmitter Power | 2.400-2.4835 GHz: < 33 dBm (FCC), < 20 dBm (CE/SRRC/MIC), 5.725-5.850 GHz: < 33 dBm (FCC), < 30 dBm (SRRC), < 14 dBm (CE) |
| Pixels (Effective) | 20 MP |
|---|---|
| Maximum Resolution | 5280×3956 |
| Sensor Type | 4/3 CMOS Hasselblad Camera |
| Image File Format | JPEG/DNG (RAW) |
| Self-Timer | 20 MP, 2/3/5/7/10/15/20/30/60 s |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Capacity | Up to 512GB |
| ISO Sensitivity | Video: Normal, Slow-motion: 100-6400 (normal color), 400-1600 (D-Log), 100-1600 (HLG), Night Mode: 800-12800 (normal color), Photo: 100-6400 |
|---|---|
| Electronic Shutter Speed | 8-1/8000 s |
| Continuous Shooting (Electronic Shutter) | 20 MP, 3/5/7 frames |
| Video Format | MP4/MOV (MPEG-4 AVC/H.264, HEVC/H.265) |
|---|---|
| Recording Modes | H.264/H.265, 5.1K: 5120×2700@24/25/30/48/50 fps, DCI 4K: 4096×2160@24/25/30/48/50/60/120* fps, 4K: 3840×2160@24/25/30/48/50/60/120* fps, FHD: 1920×1080@24/25/30/48/50/60/120*/200* fps, Recording frame rates. The corresponding video plays as slow-motion vi |
| Maximum Aperture | f/11 |
|---|---|
| Minimum Aperture | f/2.8 |
| Maximum Magnification | 3x |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|
| AC Power | 100-240 V (AC), 47-63 Hz, 2 A |
|---|---|
| DC Power | USB-C: 5 V, 5 A, 9 V, 5 A, 12 V, 5 A, 15 V, 4.3 A, 20 V, 3.25 A, 5-20 V, 3.25 A, USB-A: 5 V, 2 A |
| Wattage/ Voltage | 65 W |
| Product Width | 9.63 cm |
|---|---|
| Product Depth | 22.1 cm |
| Product Height | 9.03 cm |
| Product Weight | 1.90 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







