- Cart is empty
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Capture stunning moments and aerial shots with the DJI Mini 2 SE Fly More Combo! This camera drone features high-quality imaging capabilities, delivering crystal-clear 12MP photos and up to 4000 × 3000 resolution. It also has a flight ceiling of up to 500 m and an improved battery life of up to 31 minutes, making ideal for both professional and recreational use. In addition, the DJI Mini 2 SE Fly More Combo includes essential accessories such as spare intelligent flight batteries, two-way charging hub, and carrying bag.
Key Features
*Unobstructed, free of interference, and when FCC-compliant. Maximum flight range specification is a proxy for radio link strength and resilience. It only refers to the maximum, one-way flight distance without considering Return to Home. Always follow local rules and regulations and fly your drone within your visual line of sight unless otherwise permitted.
**Vision positioning requires non-reflective, discernable surfaces, and adequate lighting. Available at altitudes from 0.5-30 m. The vertical and horizontal positioning accuracy is within ±0.1 m.
***Measured at a constant speed of 17 kph in windless conditions.
| Brand | DJI |
|---|---|
| Product Type | Drones |
| Maximum Horizontal Speed | 16 m/s |
|---|---|
| Maximum Ascent Speed | 5 m/s |
| Maximum Descent Speed | 3.5 m/s |
| Maximum Wind Resistance | 10.7 m/s |
| Flight Ceiling | 500 m |
| Maximum Flight Time | 31 minutes |
| Maximum Hover Time | 31 minutes |
| Maximum Tilt Angle | 40° |
| Maximum Takeoff Weight | 249g |
| Number of Rotors | 4 |
| Diagonal Size | 138 × 81 × 58 mm |
| Forward Field of View | 83° |
| Velocity Range | 16m/s |
| Maximum Altitude | 4000 metres |
| Flight Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
| Flight Battery Capacity | 2250 mAh |
| Flight Battery Life | 31 minutes |
| Number of Axis | 3-axis |
|---|---|
| Rotation Range | Mechanical Range: Tilt: -110° to 35°, Roll: -35° to 35°, Pan: -20° to 20° |
| Controllable Range | Tilt: -90° to 0°, (default): -90° to 20° (extended) |
| Max Control Speed | 100°/s |
| Angular Vibration Range | ±0.01° |
| Controller Included | Yes |
|---|---|
| Controller Battery Capacity | 5200mAh |
| Controller Battery Life | Without charging any mobile device: 6 hours; When charging a mobile device: 4 hours |
| Controller Operating Frequency | 2.400-2.4835 GHz |
| Controller Maximum Operating Distance | 10 kms |
| Mobile Device Compatibility | Devices up to 6.33" Wide and .031" Thick |
| Transmitter Power | 26 dBm |
| Pixels (Effective) | 12 MP |
|---|---|
| Maximum Resolution | 4000 × 3000 |
| Aspect Ratio (Camera) | 16:9 |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Size | 1/2.3-inch |
| Image File Format | JPEG/DNG (RAW) |
| Image Stabilization | 3-Axis |
| Memory Card Type | Micro SD |
| Memory Card Capacity | Up to 256GB |
| ISO Sensitivity | 100-3200 |
|---|---|
| Electronic Shutter Speed | 4-1/8000 s |
| Video Format | 2.7K: 2720×1530@24/25/30 fps, FHD: 1920×1080@24/25/30/48/50/60 fps |
|---|---|
| Supported Video | MP4 (MPEG-4 AVC/H.264) |
| Focal Length | 24 mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Maximum Magnification | 2.7K: 3x FHD: 4x |
| Minimum Focus Distance | 1 m to ∞ |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi, Lightbridge, OcuSync |
| Product Width | 13.2 cm |
|---|---|
| Product Depth | 18.9 cm |
| Product Height | 25.2 cm |
| Product Weight | 1.54 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











