- Cart is empty
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Fly high and see the world in its full glory with the DJI Mini 3 Pro! A perfect outdoor gear for adventurers and content creators, this device can accommodate all your recording or navigating needs. It boasts massive performance all in a compact, travel-friendly size. This drone also features tri-directional obstacle sensing, 4K HDR video quality, true vertical shooting, and FocusTrack, giving you more control as you shoot clips mid-air.
Key Features
1 APAS 4.0 is not available while recording 4K/48fps, 4K/50fps, 4K/60fps, 2.7K/48fps, 2.7K/50fps, 2.7K/60fps, and 1080p/120fps video.
2 FCC compliant and with no obstructions in an outdoor open area.
3 FocusTrack is not available while recording 4K/48fps, 4K/50fps, 4K/60fps, 2.7K/48fps, 2.7K/50fps, 2.7K/60fps, 1080p/48fps, 1080p/50fps, 1080p/60fps, and 1080p/120fps video.
4 Download required. Available for iOS v11.0 or later and Android v6.0 or later.
| Brand | DJI |
|---|---|
| Product Type | Drones |
| Maximum Horizontal Speed | 16 m/s |
|---|---|
| Maximum Ascent Speed | 5 m/s |
| Maximum Descent Speed | 5 m/s |
| Maximum Wind Resistance | 10.7 m/s |
| Flight Ceiling | 4000 m |
| Maximum Flight Time | 34 mins |
| Maximum Hover Time | 30 mins |
| Maximum Tilt Angle | 40° |
| Maximum Takeoff Weight | 249 g |
| Number of Rotors | 4 |
| Diagonal Size | 247 mm |
| Propeller Size | 6.0" x 3.0" |
| Forward Field of View | 106° |
| Downward Field of View | 104.8° |
| Backward Field of View | 58° |
| Flight Battery Capacity | 2453 mAh |
| Flight Battery Life | 30 mins |
| Number of Axis | 3 Axis |
|---|---|
| Follow Speed | Tilt: -135° to 80°, Roll: -135° to 45°, Pan: -30° to 30° |
| Controller Battery Capacity | 3850mAh |
|---|---|
| Controller Battery Life | 6 hours |
| Controller Operating Frequency | 2.400-2.4835 GHz |
| Controller Maximum Operating Distance | 10 km |
| Screen Included | Yes |
| Mobile Device Compatibility | Max length: 160 mm Max thickness: 6.5-8.5 mm |
| Transmitter Power | 2.4 GHz: <26 dBm (FCC), <20 dBm (CE/SRRC/MIC) |
| Camera Format | JPEG/DNG (RAW) |
|---|---|
| Pixels (Effective) | 48 MP |
| Aspect Ratio (Camera) | 4:03 |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Size | 1/1.3" |
| Image File Format | JPEG |
| Image Stabilization | 3-axis (tilt, roll, pan) |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Capacity | Up to 256GB |
| Screen/Monitor Resolution | 4K: 3840×2160@24/25/30/48/50/60fps |
|---|---|
| Touchscreen (Screen/Monitor) | Yes |
| ISO Sensitivity | Video: 100-3200 (Auto) 100-3200 (Manual) Photos: 100-3200 (Auto) 100-3200 (Manual) |
|---|---|
| Mechanical Shutter Speed | 2-1/8000 s |
| Video Format | MP4/MOV (H.264/H.265) |
|---|
| Focal Length | 35 mm Format Equivalent: 22 mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|
| AC Power | 100-240V, 50/60 Hz, 1.3 A |
|---|---|
| DC Power | 5V, 3A, 9V, 3A, 12V, 3A |
| Wattage/ Voltage | 7.38 V |
| Product Width | 14.9 cm |
|---|---|
| Product Depth | 11.7 cm |
| Product Height | 13.5 cm |
| Product Weight | 1.03 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



