- Cart is empty
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Capture the world in exceptional detail with the Fujifilm X-S20 Mirrorless Camera! A practical companion for on-the-go shutterbugs, this camera delivers powerful imaging performance in a compact form factor. It also perfectly combines the X-Trans CMOS 4 sensor and X-Processor 5 to ensure crystal-clear shots with accurate colours. In addition, X-S20 packs an array of handy features, such as Film Simulation, Vlog Mode, Deep-Learning AI, an IBIS system, and a long-lasting NP-W235 battery.
Key Features
*When XF 35mm F1.4 R is set.
**Accessories sold separately. ATOMOS HDMI monitor recorder, microphone, and headphones are not included.
| Brand | Fujifilm |
|---|---|
| Product Type | Mirrorless |
| Camera Format | APSC |
|---|---|
| Pixels (Effective) | 26.1 MP |
| Maximum Resolution | 6240 x 4160 |
| Aspect Ratio (Camera) | 1:1, 3:2, 16:9 |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Size | 23.5 x 15.6 mm |
| Image File Format | HEIF, JPEG, Raw, TIFF |
| Image Stabilization | Sensor-Shift, 5-Axis |
| Self-Timer | 2/3/5/10-Second Delay |
| In-Camera Image Post-Processing | Yes |
| Memory Card Type | Single Slot: SD/SDHC/SDXC (UHS-I) |
| Screen/Monitor Type | Tilting Touchscreen LCD |
|---|---|
| Screen/Monitor Size | 3" |
| Screen/Monitor Resolution | 3 x 2 (1,840,000 Dot) |
| Touchscreen (Screen/Monitor) | Yes |
| ISO Sensitivity | Standard Output: AUTO1 / AUTO2 / AUTO3 / ISO160~12800 (1/3 step). Extended Output: ISO80 / ISO100 / ISO125 / ISO25600 / ISO51200 |
|---|---|
| Mechanical Shutter Speed | P mode: 30sec. to 1/4000sec. A mode: 30sec. to 1/4000sec. S/M mode: 15min. to 1/4000sec. Bulb: up to 60min. |
| Electronic Shutter Speed | P mode: 30sec. to 1/32000sec. A mode: 30sec. to 1/32000sec. S/M mode: 15min. to 1/32000sec. Bulb: 1sec. Fixed |
| Metering Method | TTL 256-zone metering / Multi / Spot / Average / Center Weighted |
| Exposure Modes | P (Program AE) / A (Aperture Priority AE) / S (Shutter Speed Priority AE) / M (Manual Exposure) |
| Exposure Compensation | -5 to +5 EV (1/3 EV Steps) |
| White Balance | 2500 to 10,000K. Presets: Auto, Color Temperature, Custom, Fine, Fluorescent (Cool White), Fluorescent (Daylight), Fluorescent (Warm White), Incandescent, Shade, Underwater |
| Continuous Shooting (Mechanical Shutter) | Up to 8 fps at 26.1 MP for Unlimited Frames (JPEG) / 35 Frames (Raw) |
| Continuous Shooting (Electronic Shutter) | Up to 20 fps at 26.1 MP for up to 256 Frames (JPEG) / 28 Frames (Raw), Up to 10 fps at 26.1 MP for up to 341 Frames (JPEG) / 32 Frames (Raw), Up to 8 fps at 26.1 MP for up to 35 Frames (Raw), Up to 30 fps at 20.9 MP for up to 407 Frames (JPEG) / 28 Frames |
| Viewfinder Type | Built-In Electronic (OLED) |
|---|---|
| Viewfinder Size | 0.39" |
| Viewfinder Resolution | 2,360,000 Dot |
| Viewfinder Eye Point | 17.5 mm |
| Viewfinder Coverage | 100% |
| Viewfinder Magnification | Approx. 0.62x |
| Diopter Adjustment | -4 to +2 |
| Focus Type | Auto and Manual Focus |
|---|---|
| Focus Mode | Continuous-Servo AF, Manual Focus, Single-Servo AF |
| Focus Points | Contrast Detection, Phase Detection: 117 |
| Video Format | H.264 ALL-Intra/H.264 Long GOP/H.265/H.265 Long GOP/MOV/MP4/MPEG-4 AVC 4:2:2/4:2:0 8/10-Bit, 6240 x 4160 at 23.98/24.00/25/29.97 fps [50 to 360 Mb/s], DCI 4K (4096 x 2160) at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94 fps [50 to 360 Mb/s] |
|---|---|
| Recording Modes | Raw/ProResRAW 12-Bit via HDMI. 6240 x 4160 up to 29.97 fps |
| Interval Recording | Yes |
| Lens Mount Type | Fujifilm X Mount |
|---|---|
| Lens Included | No (Sold Separately) |
| Built-In Flash | Yes |
|---|---|
| Flash Modes | TTL (TTL AUTO / STANDARD / SLOW SYNC. ) / MANUAL / COMMANDER / OFF |
| Maximum Sync Speed | 1/180 Second |
| Dedicated Flash System | Yes (Dedicated TTL Flash compatible) |
| External Flash Connection | Hot Shoe |
| Audio Recording | MOV: 2-Channel 24-Bit 48 kHz LPCM Audio, MP4: AAC Audio |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Microphone Type | Stereo |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Battery Model / Details | NP-W235 |
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 2200 mAh |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Supported IEEE Standards | 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth Range | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v4.2 |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | FUJIFILM XApp |
| Operating Temperature | 0℃~+40℃ |
|---|---|
| Operating Humidity | 0% - 80% (no condensation) |
| Product Weight | 0.49 kg |
|---|
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











