- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 1st April 2026 until midnight Sunday 31st May 2026.
Fujifilm X-T30 II Mirrorless Camera with XC 15-45mm f/3.5-5.6 OIS PZ Lens - Silver - EX-DISPLAY
Fujifilm X-T30 II Mirrorless Camera with XC 15-45mm f/3.5-5.6 OIS PZ Lens - Silver - EX-DISPLAY
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,771 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
This is an Ex-Display Model
Item may have some scratches or cosmetic imperfections. All items are in full working order and include all standard box contents. Available for delivery only.
Capture every moment in stunning detail with the Fujifilm X-T30 II Mirrorless Camera and XC 15-45mm f/3.5-5.6 OIS PZ Lens. Designed for photographers on the go, this compact yet powerful camera is packed with innovative features. Its X-Trans CMOS 4 sensor delivers crisp, high-quality images, while built-in film simulation modes let you effortlessly enhance your shots with added depth and character. In addition, the XC 15-45mm lens adds versatility to your photography, making it perfect for capturing a wide range of subjects.
Key Features
| Brand | Fujifilm |
|---|---|
| Product Type | Mirrorless Digital Cameras |
| Colour | Silver & Black |
| Camera Format | APS-C |
|---|---|
| Pixels (Actual) | 26.1 MP |
| Pixels (Effective) | 26.1 MP |
| Maximum Resolution | 6240 x 4160 |
| Aspect Ratio (Camera) | 3:2 RAW, 3:2, 16:9,1:1 |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Size | 23.5mm x 15.6mm |
| Image File Format | DCF, JPEG, RAW |
| Image Stabilization | Electronic image stabilisation (video only) |
| Processor Type | X-Processor 4 |
| Self-Timer | 2/10-Second Delay |
| In-Camera Image Post-Processing | Yes |
| Tripod Mounting Thread | Yes |
| Memory Card Type | Single Slot: SD/SDHC/SDXC (UHS-I) |
| Panoramic Mode | Manual Stitching |
| Screen/Monitor Type | Tilting Touchscreen LCD |
|---|---|
| Screen/Monitor Size | 3.0" |
| Screen/Monitor Resolution | Approx. 1.62 million dots |
| Touchscreen (Screen/Monitor) | Yes |
| ISO Sensitivity | Photo 160 to 12,800 in Auto Mode (Extended: 80 to 51,200), Video 160 to 12,800 in Auto Mode (Extended: 160 to 25,600) |
|---|---|
| Mechanical Shutter Speed | P mode: 4sec. to 1/4000sec, A mode: 30sec. to 1/4000sec, S/M mode: 15min. to 1/4000sec, Bulb mode: up to 60min |
| Electronic Shutter Speed | P mode: 4sec. to 1/32000sec, A mode: 30sec. to 1/32000sec, S/M mode: 15min. to 1/32000sec, Bulb mode: 1sec. Fixed |
| Electronic Front Curtain Shutter Speed | 1/180,00 sec (fastest) 4 sec slowest |
| Metering Method | TTL 256-zone metering, Multi / Spot / Average / Center Weighted |
| Metering Range | EV -3 to +20 |
| Exposure Modes | P(Program AE) / A(Aperture Priority AE) / S(Shutter Speed Priority AE) / M(Manual Exposure) |
| Exposure Compensation | -5.0EV ~ +5.0EV 1/3EV step |
| White Balance | Auto: White Priority / Auto / Ambience Priority, Custom: Custom1 - 3, Color temperature selection: 2500K~10000K, Preset: Fine / Shade / Fluorescent Light-1 / Fluorescent Light-2 / Fluorescent Light-3 / Incandescent Light / Underwater |
| Continuous Shooting (Mechanical Shutter) | Up to 8 fps |
| Continuous Shooting (Electronic Shutter) | Up to 30 fps |
| Viewfinder Type | EVF |
|---|---|
| Viewfinder Size | 0.39" |
| Viewfinder Resolution | 2.36 million dots |
| Viewfinder Eye Point | 17.5mm |
| Viewfinder Coverage | 100% |
| Viewfinder Magnification | Approx. 0.62x |
| Diopter Adjustment | -4 to +2m-1 |
| Focus Type | Auto and Manual |
|---|---|
| Focus Mode | Continuous-Servo AF, Manual Focus, Single-Servo AF |
| Focus Points | 425 |
| Focus Sensitivity | -7 to +20 EV |
| Video Format | 4096 x 2160 up to 30p, 3840 x 2160 up 30p, 2048 x 1080 up to 60p, 1920 x 1080 up to 240p |
|---|---|
| Recording Modes | 4:2:2 10-Bit via HDMI, DCI 4K (4096 x 2160) at 23.98p/24.00p/25p/29.97p, UHD 4K (3840 x 2160) at 23.98p/24.00p/25p/29.97p, DCI 2K (2048 x 1080) at 23.98p/24.00p/25p/29.97p/50p/59.94p, Full HD (1920 x 1080) at 23.98p/24.00p/25p/29.97p/50p/59.94p, (1920 x 1 |
| Recording Limit | Up to approx. 30min |
| Video Encoding | NTSC/PAL |
| Interval Recording | Yes |
| Lens Mount Type | Fujifilm XF & XC Mount |
|---|---|
| Lens Included | Yes |
| Lens Type | Zoom Lens |
| Focal Length | 15-45mm |
| Maximum Aperture | f/3.5 to 5.6 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Focus Type | Autofocus |
| Lens Filter Size | 52mm |
| Format Compatibility | APS-C |
| Angle of View | 86.9° to 36° |
| Maximum Magnification | 0.24x |
| Minimum Focus Distance | 5cm |
| Optical Design | 10 Elements in 9 Groups |
| Diaphragm Blades | 7, Rounded |
| Lens Image Stabilization | Yes |
| Built-In Flash | Yes |
|---|---|
| Flash Modes | Auto, Commander, First-Curtain Sync, Hi-Speed Sync, Manual, Off, Second-Curtain Sync, Slow Sync, TTL Auto |
| Maximum Sync Speed | 1/180 Second |
| Effective Flash Range | Approx. 1m to 5m |
| Recycle Time | -5 secs |
| Flash Compensation | -2 to +2 EV (1/3 EV Steps) |
| Dedicated Flash System | TTL |
| External Flash Connection | Hot Shoe, PC Terminal |
| Audio File Format | 2-Channel LPCM Audio Stereo Built-In Microphone |
|---|---|
| Audio Recording | 2-Channel LPCM Audio |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Microphone Type | Stereo |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Battery Model / Details | NP-W126S |
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 1260 mAh |
| Battery Life | Up to 380 shots or 45mins 4K video recording |
| Charging Method | USB Type-C |
|---|---|
| Charge Time | APPROX. 150 minutes |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Range | Up to 10m |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 4 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ac (a/b/g/n) |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Power Class | Class 2 |
| Bluetooth Version | v4.2 |
| Maximum Paired Devices | 7 |
| Other Connections Ports | Micro HDMI, Audio in/out via USB-C adaptor |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Fujifilm X app |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Compatible Operating System | MacOS, Microsoft Windows, Chrome OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Operating Temperature | 0° to +40°C (32° to 104°F) |
|---|---|
| Operating Humidity | 10% to 80% no condensation |
| Product Width | 11.84 cm |
|---|---|
| Product Depth | 4.68 cm |
| Product Height | 8.28 cm |
| Product Weight | 1.34 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 1st April 2026 until midnight Sunday 31st May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###















