- Cart is empty
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Take pro-level shots anytime, anywhere with the Fujifilm X-T30 III Mirrorless Camera. Packing advanced features in a compact form, this camera makes a perfect companion for every photography enthusiast on the move. It also boasts an X-Trans CMOS 4 sensor and X-Processor 5 to ensure superb imaging performance unlike any other. Plus, it offers user-friendly operations, featuring an Auto Mode Selector Lever, Film Simulation Modes, and XApp compatibility.
Key Features
| Brand | Fujifilm |
|---|---|
| Product Type | Mirrorless Digital Cameras |
| Colour | Black |
| Camera Format | APS-C |
|---|---|
| Pixels (Actual) | 26.1 MP |
| Pixels (Effective) | 26.1 MP |
| Maximum Resolution | 6240 x 4160 |
| Aspect Ratio (Camera) | 1:1, 3:2, 16:9 |
| Sensor Type | X-Trans CMOS 4 with primary color filter |
| Sensor Size | 23.5mm x 15.6mm |
| Image File Format | DCF, JPEG, HEIF, RAW, TIFF |
| Processor Type | X-Processor 5 |
| Self-Timer | 10 Sec & 2 Sec |
| In-Camera Image Post-Processing | Yes |
| Tripod Mounting Thread | Yes |
| Memory Card Type | SD Card, SDHC Card, SDXC Card |
| Memory Card Capacity | Up to 2TB |
| Panoramic Mode | Sweep Panorama |
| Screen/Monitor Type | LCD Monitor |
|---|---|
| Screen/Monitor Size | 3" |
| Screen/Monitor Resolution | Approx. 1.62 million dots |
| Touchscreen (Screen/Monitor) | Yes |
| ISO Sensitivity | ISO160-12800 (1/3 step) expandable to ISO80-51200 |
|---|---|
| Mechanical Shutter Speed | P mode 30sec to 1/4000sec, A mode 30sec to 1/4000sec, S/M mode 15min to 1/4000sec, Bulb up to 60min |
| Electronic Shutter Speed | P mode 30sec to 1/32000sec, A mode 30sec to 1/32000sec, S/M mode 15min to 1/32000sec, Bulb 1sec Fixed |
| Shutter Speed | Still images: 1/8000 to 30 s (mechanical), Bulb up to 60mins, Movies: 1/8000 to 1/4 (1/3 steps), |
| Metering Method | TTL 256-zone metering Multi Spot Average Center Weighted |
| Metering Range | EV -3 to +20 |
| Exposure Modes | P (Program AE), A (Aperture Priority AE), S (Shutter Speed Priority AE), M (Manual Exposure) |
| Exposure Compensation | -5.0EV~+5.0EV 1/3EV step |
| White Balance | White Priority, Auto, Ambience Priority, Custom1 – 3, Daylight, Shade, Fluorescent Light-1/2/3, Incandescent Light, Underwater |
| Continuous Shooting (Mechanical Shutter) | Hi+: 8 fps, Hi: 5 fps, Mid: 4 fps, Lo: 3 fps |
| Continuous Shooting (Electronic Shutter) | Hi+: 30 fps, Hi: 20 fps, Mid: 10 fps, Lo: 8 fps |
| Viewfinder Type | OLED Color Viewfinder |
|---|---|
| Viewfinder Size | 0.39" |
| Viewfinder Resolution | Approx. 2.36 million dots |
| Viewfinder Eye Point | Approx. 17.5mm (from the Rear End of the Camera's Eyepiece) |
| Viewfinder Coverage | Approx. 100% |
| Viewfinder Magnification | 0.62x with 50mm Lens (35mm Equivalent) at infinity and Diopter set to -1.0m-1 |
| Diopter Adjustment | -4~+2m-1 |
| Focus Type | Intelligent Hybrid AF (TTL contrast AF / TTL phase detection AF) |
|---|---|
| Focus Mode | Single AF, Continuous AF, MF |
| Focus Points | 425 Focus points |
| Focus Sensitivity | EV -7.0 |
| Video Format | 6240 x 4160 - 29.97p, 25p, 24p, 23.98p |
|---|---|
| Video Encoding | MOV -HEVC/H.265, Linear PCM (Stereo sound 24bit/48KHz sampling), MPEG-4 AVC/H.264, Linear PCM (Stereo sound 24bit/48KHz sampling), MP4 - MPEG-4 AVC/H.264, AAC |
| Interval Recording | Yes |
| Frame Rate | 240fps |
| Timelapse | Yes |
| Lens Mount Type | Fujifilm XF & XC Mount |
|---|
| Built-In Flash | Yes |
|---|---|
| Flash Modes | TTL (TTL Auto/Standard/Slow Sync.), Manual Commander Off |
| Maximum Sync Speed | 1/180sec. or slower |
| Dedicated Flash System | Manual pop-up flash (Super Intelligent Flash) |
| External Flash Connection | Hot Shoe |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 1260 mAh |
| Battery Capacity (Wh) | 32 Wh |
| Battery Life | Up to 425 frames |
| Charging Method | USB Type-C |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11ac (a/b/g/n) |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi, USB-C |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|---|
| Other Connections Ports | HDMI, Micro Type D, Hot Shoe, USB Type-C 10Gps, ø2.5mm, stereo mini connector (Microphone & Remote Release) |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Fujifilm X App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Compatible Operating System | MacOS, Microsoft Windows |
| Regular Software Updates | Yes |
| Operating Temperature | 0° to 40°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 10% to 80% no condensation |
| Product Width | 11.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 4.6 cm |
| Product Height | 8.2 cm |
| Product Weight | 0.3 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










