- Cart is empty
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Whether you’re capturing wildlife or stunning studio portraits, the Nikon Z6III Full Frame Mirrorless Camera with Nikkor 24-200mm f/4-6.3 VR Lens has got you covered! A must-have companion for professionals and hobbyists alike. This camera boasts a 24.5 MP CMOS sensor, an EXPEED 7 processor, 6K/60p internal RAW + 240p HD video resolutions, 120fps continuous shooting, and an intelligent autofocus system. It also features a durable body that can withstand freezing conditions down to -10°C, while its battery can last for up to 360 shots. Additionally, it is paired with the Nikkor 24-200mm f/4-6.3 VR Lens for seamless transitions from wide landscapes to stunning close-ups.
Key Features
2 The angle of view is 95% of FX.
3 Only in Photo mode with NIKKOR Z lenses without VR. It does not work when multiple focus points are displayed.
4 Among full-frame/FX-format mirrorless cameras as of June 17, 2024. Based on Nikon research.
5 The Nikon Imaging Cloud is currently compatible only with the Nikon Z6III camera, as of June 17, 2024. The service is scheduled to start at a later date. Launch date and service details may differ by region.
| Brand | Nikon |
|---|---|
| Product Type | Mirrorless Digital Cameras |
| Model Number | VOK130YA |
| Colour | Black |
| Camera Format | Full-Frame |
|---|---|
| Pixels (Actual) | 24.5 MP |
| Maximum Resolution | 6048 x 4032 |
| Aspect Ratio (Camera) | 1:1, 3:2, 16:9 |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Size | 35.9 mm x 23.9 mm |
| Image File Format | NEF(RAW), JPEG, HEIF |
| Image Stabilization | Sensor-Shift, 5-Axis |
| Processor Type | EXPEED 7 |
| Built-in GPS | Yes |
| Self-Timer | 2, 5, 10, 20 sec.; 1-9 exposures at intervals of 0.5, 1, 2, or 3 sec. Timer duration electronically controlled |
| In-Camera Image Post-Processing | Yes |
| Tripod Mounting Thread | Yes |
| Memory Card Type | CFexpress (Type B), XQD, SD (Secure Digital), and UHS‑II compliant SDHC and SDXC memory cards |
| Screen/Monitor Type | Vari-angle TFT touch-sensitive LCD |
|---|---|
| Screen/Monitor Size | 3.2" |
| Screen/Monitor Resolution | 2100k dots |
| Touchscreen (Screen/Monitor) | Yes |
| ISO Sensitivity | 100 to 64,000 (Extended: 50 to 204,800) |
|---|---|
| Electronic Shutter Speed | 1/16000 to 30 Seconds |
| Metering Method | Matrix metering Center-weighted metering |
| Metering Range | -4 to +17 EV (ISO 100, f/2.0 lens, 20 °C/68 °F) |
| Exposure Modes | Auto Programmed auto with flexible program (P) Shutter-priority auto (S) Aperture-priority auto (A) Manual (M) |
| Exposure Compensation | -5 to +5 EV (choose from step sizes of ¹⁄₃ and ¹⁄₂ EV) |
| White Balance | Auto (3 types) Choose color temperature (2,500 K–10,000 K) Cloudy Direct sunlight Flash Fluorescent (3 types) Incandescent Natural light auto Preset manual (up to 6 values can be stored), all with fine-tuning Shade |
| Continuous Shooting (Electronic Shutter) | Electronic Shutter: Up to 20 fps at 24.5 MP, Mechanical Shutter: Up to 14 fps at 24.5 MP |
| Viewfinder Type | UXGA OLED electronic viewfinder |
|---|---|
| Viewfinder Size | 0.5" |
| Viewfinder Resolution | 5760k Dots |
| Viewfinder Eye Point | 21mm |
| Viewfinder Coverage | 100% |
| Viewfinder Magnification | Approx. 0.8x (50 mm lens at infinity, -1.0 m -1) |
| Diopter Adjustment | -4 to +2 |
| Focus Type | Hybrid phase-detection/contrast AF with AF assist |
|---|---|
| Focus Mode | AF-S, AF-C, AF-F (video), MF |
| Focus Points | 273 focus points (single-point AF) 299 focus points (auto-area AF) Number of focus points available in photo mode with FX selected for image area |
| Focus Sensitivity | -10 to +19 EV |
| Video Format | 6048 x 3402 60p (FX), 3840 x 2160 120p (DX), 3840 x 2160 60p (FX), 1920 x 1080 240p |
|---|---|
| Recording Limit | Up to 2 hours 5 minutes |
| Video Encoding | N-RAW (12 bit), Apple ProRes RAW HQ (12 bit), Apple ProRes 422 HQ (10 bit), H.265/HEVC (8 bit/10 bit), H.264/AVC (8 bit) |
| Interval Recording | Yes |
| Frame Rate | Actual frame rates for 240p, 200p, 120p, 100p, 60p, 50p, 30p, 25p, and 24p are 239.76, 200, 119.88, 100, 59.94, 50, 29.97, 25, and 23.976 fps respectively |
| Timelapse | Yes |
| Lens Mount Type | Nikon Z Mount |
|---|---|
| Lens Included | Yes |
| Lens Type | Telephoto Lens |
| Focal Length | 24-200mm |
| Maximum Aperture | f/4-6.3 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Focus Type | Autofocus |
| Lens Filter Size | 67mm |
| Format Compatibility | Full-Frame |
| Angle of View | 84° to 12° 20' |
| Maximum Magnification | 0.28x |
| Minimum Focus Distance | 50 cm |
| Optical Design | 19 Elements in 15 Groups |
| Diaphragm Blades | 7, Rounded |
| External Flash Connection | Hot shoe |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Microphone Type | Stereo |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 2280 mAh |
| Battery Capacity (Wh) | 16 Wh |
| Battery Life | Up to 360 Shots |
| Charging Method | MH-25a/Mh-34 charger |
|---|---|
| Charge Time | Approx. 2 hours and 45 minutes |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 5 |
| Supported IEEE Standards | 802.11b |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| Maximum Paired Devices | 5 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|---|
| Other Connections Ports | 1 x HDMI, 1 x 3.5 mm TRS Stereo Headphone Output, 2 x 3.5 mm TRS Stereo Microphone Input, 1 x USB-C input, 1 x Nikon DC2 |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Nikon Imaging Cloud, Snapbridge |
| Compatible Mobile Operating System | Android, iOS |
| Compatible Operating System | MacOS, Windows |
| Regular Software Updates | Yes |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C (+14 °F to 104 °F) |
|---|---|
| Operating Humidity | Less than 85% (no condensation) |
| Storage Temperature | -10°C to 40°C (+14 °F to 104 °F) |
| Storage Humidity | Less than 85% (no condensation) |
| Product Width | 13.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 7.4 cm |
| Product Height | 10.2 cm |
| Product Weight | 0.67 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











