- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 1st April 2026 until midnight Sunday 31st May 2026.
OM System OM-5 Mirrorless Camera (Silver) with M.Zuiko Digital ED 14-150mm f/4.0 -5.6 Mark II Lens - EX-DISPLAY
OM System OM-5 Mirrorless Camera (Silver) with M.Zuiko Digital ED 14-150mm f/4.0 -5.6 Mark II Lens - EX-DISPLAY
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,598 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
This is an Ex-Display Model
Item may have some scratches or cosmetic imperfections. All items are in full working order and include all standard box contents. Available for delivery only.
Never miss a single shot and capture life's moments with the OM System OM-5 Mirrorless Camera (Silver) with M.Zuiko Digital ED 14-150mm f/4.0 -5.6 Mark II Lens! Ready for any adventure, this nifty device boasts a lightweight structure partnered with a classic design that feels right in your hand. It also features a 21.8MP Micro Four Thirds (MFT) Live MOS sensor, exceptional autofocus, and brilliant 4K30 video capabilities. Additionally, this product is backed up with an ISO range of 200 to 25600, 5-axis up to 7.5 EV steps of image stabilisation, in-camera image post-processing, and more to help you produce next-level masterpieces.
Key Features
| Brand | OM System |
|---|---|
| Product Type | Mirrorless Digital Cameras |
| Model Number | V210022SA000 |
| Colour | Silver |
| Camera Format | Micro Four Thirds (MFT) |
|---|---|
| Pixels (Actual) | 21.8 MP |
| Pixels (Effective) | 20.4 MP |
| Maximum Resolution | 5184 x 3888 |
| Aspect Ratio (Camera) | 4:3 |
| Sensor Type | Live MOS |
| Sensor Size | 17.4 x 13 |
| Image File Format | JPEG, RAW |
| Image Stabilization | 5-axis up to 7.5 EV steps |
| Processor Type | TruePic IX |
| In-Camera Image Post-Processing | Yes |
| Tripod Mounting Thread | Yes |
| Memory Card Type | SD, SDHC (UHS-I/II), SDXC (UHS-I/II) |
| Memory Card Capacity | Up to 2TB |
| Screen/Monitor Type | Vari-angle LCD Monitor |
|---|---|
| Screen/Monitor Size | 3" |
| Screen/Monitor Resolution | 1,040,000 Dot |
| Touchscreen (Screen/Monitor) | Yes |
| ISO Sensitivity | 200-25600 expandable to 64-25600 |
|---|---|
| Mechanical Shutter Speed | 1/8000th to 60 seconds |
| Electronic Shutter Speed | 1/32000 to 60 seconds |
| Electronic Front Curtain Shutter Speed | 1/320 to 60 seconds |
| Shutter Speed | 60sec - 1/8000 (1/32000 electronic shutter) |
| Metering Method | Multi, Centre-weighted, Spot, Spot AF area |
| Metering Range | -2 to +20 EV |
| Exposure Modes | Auto, Aperture Priority, Manual, Program, Shutter Priority |
| Exposure Compensation | (-5 to +5 EV) at 1/3 EV steps |
| White Balance | Auto, Custom, Flash, Flurescent, Overcast, Shade, Sunlight, Tungsten, Underwater |
| Continuous Shooting (Mechanical Shutter) | H: 10fps, L: 6fps |
| Continuous Shooting (Electronic Shutter) | 10 fps with S-AF |
| Viewfinder Type | OLED Electronic Viewfinder |
|---|---|
| Viewfinder Resolution | 2,360,000 Dot |
| Viewfinder Eye Point | 27mm |
| Viewfinder Coverage | 100% |
| Viewfinder Magnification | 0.65x |
| Diopter Adjustment | -4 to +2 |
| Focus Type | Cross-type phase detection AF |
|---|---|
| Focus Mode | Contrast detect (sensor) Phase detect, Multi area, Center, Selective single-point, Tracking, Single, Continuous, Touch, Face Detection, Live View |
| Focus Points | 121 Cross-type phase detection AF points |
| Focus Sensitivity | -3.0 EV to +16EV |
| Video Format | 4096x2160 (24p), 3840x2160 (30p/25p/24p), 1920x1080 (60p/50p/30p/25p/24p), 1280x720 (60p/50p/30p/25p/24p), 1920x180 (12p/100p), 3840x2160 (5p), 1920x1080(15p/10p/5p), 1280x720 (30p/15p/10p/5p) |
|---|---|
| Recording Limit | Up to 29 minutes |
| Video Encoding | MOV (H.264/MPEG-4 AVC, H.265/HEVC) |
| Interval Recording | Yes |
| Frame Rate | 4K: 24, 25, 30 fps FHD: 24, 25, 30 fps |
| Timelapse | Yes, Built-in intervalometer |
| Lens Mount Type | Micro Four Thirds (MFT) |
|---|---|
| Lens Included | Yes |
| Lens Type | Zoom Lens |
| Focal Length | 14-150mm |
| Maximum Aperture | f/4.0-5.6 |
| Minimum Aperture | f/22, f/22-32 |
| Aperture Range | f/4.0-f/22 |
| Lens Focus Type | Autofocus |
| Lens Filter Size | 58mm |
| Angle of View | 75° to 8.2° |
| Maximum Magnification | 0.24x |
| Minimum Focus Distance | 0.5m |
| Optical Design | 15 Elements in 11 groups |
| Diaphragm Blades | 7, rounded |
| External Flash Connection | Hot Shoe |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Microphone Type | Stereo |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 1210 mAh |
| Battery Life | Up to 310 shots |
| Charging Method | F-5AC USB-AC Adapter (AC220-240V 50/60Hz) |
|---|---|
| Charge Time | Approx. 3.5 hours |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Range | Up to 10m |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 4 |
| Supported IEEE Standards | 802.11b |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v4.2 |
| Maximum Paired Devices | 1 |
| USB Port | 1 x Micro-USB 2.0 |
|---|---|
| Other Connections Ports | 1 x HDMI (Type-D) |
| Durability Feature | Splash Resistant, Weatherproof, Dust Resistant |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | OM Image Share App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Pixel OS |
| Compatible Operating System | MacOS, Microsoft Windows, Chrome OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Operating Temperature | -10°C to 40°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 30%-90% |
| Storage Temperature | -20°C to 60°C |
| Storage Humidity | 10% to 90% |
| Product Width | 12.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 4.9 cm |
| Product Height | 8.5 cm |
| Product Weight | 0.36 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 1st April 2026 until midnight Sunday 31st May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###