- Cart is empty
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Compact, rugged, and ready for action—the Sony FX3A Full Frame Mirrorless Camera brings the Cinema Line experience to handheld form. Shoot stunning 4K video with smooth 120fps motion and true-to-life colour using its full-frame Exmor R CMOS sensor. Plus, with AI-powered autofocus and 5-axis stabilisation, every shot stays sharp and steady.
Key Features
| Brand | Sony |
|---|---|
| Product Type | Mirrorless Digital Cameras |
| Model Number | ILME-FX3A |
| Colour | Grey |
| Camera Format | Full-Frame |
|---|---|
| Pixels (Actual) | 12.9 MP |
| Pixels (Effective) | 12.1 MP |
| Maximum Resolution | 4K (3840x2160) 120fps |
| Aspect Ratio (Camera) | 3:2, 16:9 |
| Sensor Type | Exmor R CMOS |
| Sensor Size | 35.6 × 23.8 mm |
| Image File Format | JPEG, RAW, XAVC S/I/HS |
| Image Stabilization | 5-axis IBIS |
| Processor Type | BIONZ XR |
| Self-Timer | Yes |
| In-Camera Image Post-Processing | Yes |
| Tripod Mounting Thread | Yes |
| Memory Card Type | CFexpress Type A, SDXC/SDHC |
| Screen/Monitor Type | 3.0" LCD Tilting Touchscreen |
|---|---|
| Screen/Monitor Size | 7.5" |
| Screen/Monitor Resolution | 2.35M dots |
| Touchscreen (Screen/Monitor) | Yes |
| ISO Sensitivity | 80–102,400 (expandable to 40–409,600) |
|---|---|
| Shutter Speed | 1/8000 to 1/4 Second |
| Metering Method | Multi-segment, Center-weighted, Spot |
| Metering Range | EV-6 to EV20 (F2.0 lens) |
| Exposure Modes | Auto, P, A, S, M |
| White Balance | 2500 to 9900K + custom |
| Continuous Shooting (Mechanical Shutter) | ≈10 fps |
| Focus Type | Fast Hybrid AF (Phase + Contrast) |
|---|---|
| Focus Mode | AF-C, AF-S, AF-A, DMF, MF |
| Focus Points | Phase Detection: 759 |
| Focus Sensitivity | EV-6 to EV20 (F2.0 lens) |
| Video Format | XAVC S-I, XAVC HS, HDMI RAW |
|---|---|
| Recording Limit | Unlimited |
| Video Encoding | 10-bit 4:2:2 internal / 16-bit RAW HDMI |
| Interval Recording | Yes |
| Frame Rate | 4K 120fps / FHD 240fps |
| Timelapse | Supported via interval mode |
| Lens Mount Type | Sony E Mount |
|---|---|
| Lens Included | No (Sold Separately) |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Speaker Type | Monaural |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Microphone Type | Stereo |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 2280 mAh |
| Charging Method | Battery charger BC‑ZD1 supplied; USB‑PD compatible AC adaptor supported. (helpguide.sony.net) |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax (a/b/g/c) |
| Bluetooth Range | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| USB Port | 1 x USB Type‑C, 1 x MicroUSB |
|---|---|
| Other Connections Ports | HDMI Type‑A, 3.5mm mic input, XLR via handle unit, 3.5mm headphone output, Multi Interface Shoe (digital audio interface) |
| Durability Feature | Magnesium alloy body construction |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Imaging Edge Mobile |
| Compatible Mobile Operating System | iOS, Android |
| Regular Software Updates | Yes |
| Operating Temperature | 0 °C to 40 °C |
|---|---|
| Storage Temperature | –20 °C to 55 °C |
| Product Width | 12.9 cm |
|---|---|
| Product Depth | 7.7 cm |
| Product Height | 8.4 cm |
| Product Weight | 0.64 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###















