- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Instax Mini 41 Instant Film Camera - Grey/Black (Xmas25 Gift Pack)
Instax Mini 41 Instant Film Camera - Grey/Black (Xmas25 Gift Pack)
Celebrate the season with instant joy and effortlessly capture magical moments with the Instax Mini 41 Instant Film Camera 2025 Christmas Gift Pack! Perfect for creative shutterbugs, this vintage-inspired camera lets you snap, print, and treasure every memory. It includes a pack of mini films, a case, and a mini album to help you snap, carry, and cherish your photos wherever the season takes you.
Key Features
| Brand | Fujifilm |
|---|---|
| Product Type | Instant Photo Cameras |
| Colour | Black |
| Picture Size | 62mm x 46mm instax mini film |
|---|
| Film Format | INSTAX mini film |
|---|---|
| Film/Picture Size | Film Size – 86mm x 54mm Picture Size 62mm x 46mm |
| Image Shape | Rectangle |
| Film Type | Colour |
| Film Border Type | White, Black, Assorted Colours |
| Film Developing Time | Film Developing Time – Approximately 90 seconds (Varies depending on the ambient temperature) |
| ISO Sensitivity | Sensitivity: Lv 5.0 to 14.5 (ISO800) |
|---|---|
| Electronic Shutter Speed | Programmed electronic shutter: 1/2 to 1/250 sec. Slow syncro for low light |
| Viewfinder Type | Real image finder 0.37x with target spot |
|---|---|
| Viewfinder Magnification | 0.37x |
| Focal Length | 60mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/12.7 |
| Lens Focus Type | Fixed Focus |
| Minimum Focus Distance | 11.8" / 30.0 cm |
| Optical Design | 2 components, 2 elements |
| Built-In Flash | Yes |
|---|---|
| Effective Flash Range | 0.3 to 2.2m |
| Recycle Time | Approx. 7 sec |
| Battery Type | AA Battery |
|---|
| Product Width | 10.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 6.8 cm |
| Product Height | 12.3 cm |
| Product Weight | 0.3 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



















