- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
RODE VideoMic Go II 3.5mm TRS Shotgun Microphone with Helix Mount - Black
RODE VideoMic Go II 3.5mm TRS Shotgun Microphone with Helix Mount - Black
Achieve professional-grade audio using the RODE VideoMic Go II 3.5mm TRS Shotgun Microphone with Helix Mount! Ideal for filmmaking, live streaming, and podcasting, this accessory uses Annular Line Tube technology and a super-cardioid pattern for exceptional sound. It also integrates a 3.5mm TRS output and a digital USB output, making it ready to use for various compatible devices like cameras, smartphones, or PCs. Additionally, its HELIX™ Isolation Mount reduces vibrations for smooth, distortion-free recordings.
Key Features
*Additional cables required: SC15 (Lightning), SC16 (USB-C), SC17, SC18 (USB-A), and SC19.
| Brand | RODE |
|---|---|
| Product Type | Microphones |
| Model Number | RODVMGOIIH |
| Colour | Black |
| Adapter Type | 3.5mm TRS |
|---|
| Number of Microphones | 1 |
|---|---|
| Microphone Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Microphone Cable Length | 0.15 m |
| Microphone Form Factor | Stand |
| Microphone Type | Condenser Microphones |
| Sound Field Type | Pressure Field |
| Capsule | Condenser Capsules |
| Pattern Type | Cardioid |
| Impedance (Microphone) | 2000 ohms |
| Microphone Sensitivity | -31dBV(28.78mV @ 94dB SPL) ± 1dB @ 1kHz |
| Signal to Noise (Microphone) | 79 dBA |
| A/D Conversion | 24-bit |
| Sample Rate | 48kHz |
| Built-In Windscreen | Yes |
| Wired / Wireless | Wired |
|---|
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|
| Compatible Mobile Operating System | iOS, Android |
|---|---|
| Compatible Operating System | macOS, Windows |
| Product Depth | 12 cm |
|---|---|
| Product Height | 2 cm |
| Product Length | 2.1 cm |
| Product Weight | 0.03 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###















