Asus V440 23.8" All-in-One Desktop - Intel Core i5 16GB-RAM 1TB-SSD - Black (V440VAESK-BPC021W)
DZ00112858
Bonus
This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Available Services:
Terms & Conditions apply. Tap the service name for more information.
Find in store
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
How it works
Description
Streamlined for power and elegance, the Asus V440 23.8" All-in-One Desktop is a perfect centrepiece for your modern workstation. It packs advanced hardware like Intel Core i5, 16GB RAM, and 1TB SSD to smoothly handle your different digital tasks from browsing to streaming. It also supports Wi-Fi and Bluetooth, so you can always stay connected. Plus, it runs on the intuitive Windows 11 Home, letting you take advantage of its feature-packed interface.
Key Features
  • Your All-in-One Work Companion: Style meets power in this Asus V440 23.8" All-in-One Desktop. A wonderful addition to your workspace, this unit perfectly combines incredible processing power and a sleek, elegant design.
  • Multitask Like a Pro: Rest assured that the V440 Desktop can handle your day-to-day tasks. It is powered by an Intel Core i5 13420H processor that delivers a 2.1 GHz processor and 4.6 GHz turbo speed. It also boasts 16GB of RAM to smoothly run your various apps.
  • Visuals That Pop: Enjoy your favourite shows in superb detail, as this Asus All-in-One Desktop boasts a 23.8-inch FHD screen that delivers stunning 1920 x 1080 resolution and a high 100Hz refresh rate. It also integrates Intel UHD Graphics for smooth imaging performance.
  • Reliable Connection: With its Wi-Fi 6E and Bluetooth v5.4, you can wirelessly connect this versatile desktop to your network and compatible devices. It also offers multiple ports like HDMI, 3.5mm audio, RJ-45 Ethernet, USB-C, and three USB-A ports.
Specifications
All Product Details
Brand ASUS
Product Type All-in-One Desktops
Model Number V440VAESK-BPC021W
Colour Black
Display
Screen/Panel Type FHD (Full High Definition)
Screen-Size 23.8"
Screen Resolution 1920 x 1080
Screen Aspect Ratio 16:9
Refresh Rate 100 Hz
Maximum Brightness 250 nits
Processor
Processor Brand Intel
Processor Type
Core i5
Processor Model 13420H
Processor Generation 13th Generation
Processor Speed 2.1 GHz
Processor Turbo Speed 4.6 GHz
Graphics
Integrated Graphics Yes
Integrated Graphics Type Intel UHD Graphics
Storage
SSD Capacity
1 TB
RAM Capacity
16 GB
RAM Type DDR5
Webcam
Integrated Webcam Yes
Webcam Resolution FHD/1080p
Software & Operating System
Operating System
Windows 11 Home
Speaker / Sound
Built-In Speakers Yes
Number of Speakers 2
Microphone
Built-In Microphones Yes
Number of Microphones 2
Charging
Charging Method DC-In
Connectivity
Wired / Wireless Wired with Wi-Fi Connectivity
Wireless Frequency Bands 2.4 GHz & 5 GHz
Wi-Fi Generations Wi-Fi 6E
Supported IEEE Standards 802.11ax (a/b/g/c)
Connectivity Type Bluetooth, Wi-Fi
Bluetooth Version v5.4
Connection
USB Specification USB 3.2
USB Port 1 x USB Type-C Gen 1 , 3 x USB Type-A Gen 1
Computer Connection Ports
  • USB-A
  • USB-C
  • HDMI Port
  • 3.5 mm Audio Port
  • RJ-45 Ethernet Port
Power
Wattage/ Voltage AC100-240V 50/60Hz
Maximum Power Consumption 120W