- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 1st April 2026 until midnight Thursday 30th April 2026
HP 15.6" Laptop - Intel Core i3 8GB-RAM 512GB-SSD - Natural Silver (15-fd0378TU)
HP 15.6" Laptop - Intel Core i3 8GB-RAM 512GB-SSD - Natural Silver (15-fd0378TU)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,154 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Enhance your productivity with the HP 15.6" Laptop! This nifty device features an Intel Core i3 processor, 512GB SSD, and 8GB RAM for seamless browsing, streaming, and light productivity. Additionally, its compact design makes it easy to bring on the go, allowing you to do your work anytime, anywhere.
Key Features
*Battery life will vary depending on various factors, including product model, configuration, loaded applications, features, use, wireless functionality, and power management settings.
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Type | Laptops |
| Model Number | 15-fd0378TU |
| Colour | Silver |
| Screen/Panel Type | FHD (Full High Definition) |
|---|---|
| Screen-Size | 15.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Maximum Brightness | 250 nits |
| Processor Brand | Intel |
|---|---|
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Model | 1215U |
| Processor Speed | 4.4 GHz |
| Integrated Graphics | Yes |
|---|---|
| Integrated Graphics Type | Intel UHD Graphics |
| SSD Capacity | 512 GB |
|---|---|
| RAM Capacity | 8 GB |
| RAM Type | DDR4-3200 |
| Integrated Webcam | Yes |
|---|---|
| Webcam Type | HD/720p |
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (Wh) | 41 Wh |
| Battery Cells Number | 3 |
| Battery Life | Up to 9 hours and 30 minutes |
| Charge Time | Approx. 50% in 45 minutes |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 6 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6E |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax (a/b/g/n/ac) |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| USB Port | 1 x USB Type-C 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors), 2 x USB Type-A 5Gbps signaling rate |
|---|---|
| Computer Connection Ports |
|
| Touchpad / Trackpad | Yes |
|---|
| Wattage/ Voltage | 45W |
|---|
| Product Width | 35.9 cm |
|---|---|
| Product Depth | 23.6 cm |
| Product Height | 1.8 cm |
| Product Weight | 1.5 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 1st April 2026 until midnight Thursday 30th April 2026
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







