- Cart is empty
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Style meets performance with the Microsoft Surface Laptop 4! Driven by a powerful AMD Ryzen 5 processor, this nifty device delivers ultra-fast speeds and a smooth user experience you can count on. It features a brilliant 13.5-inch PixelSense touchscreen to help boost productivity and capture ideas seamlessly. Furthermore, the Surface Laptop 4 showcases a sleek and light footprint, so you can conveniently bring it anytime, anywhere.
Key Features
*Up to 19 hours of battery life based on typical Surface device usage. Testing conducted by Microsoft in February 2021 using preproduction software and preproduction 13.5” AMD Ryzen 5 Microsoft Surface Edition, 8GB RAM device. Testing consisted of full battery discharge with a mixture of active use and modern standby. The active use portion consists of (1) a web browsing test accessing 8 popular websites over multiple open tabs, (2) a productivity test utilising Microsoft Word, PowerPoint, Excel and Outlook, and (3) a portion of time with the device in use with idle applications. All settings were default except screen brightness was set to 150nits with Auto-Brightness disabled. Wi-Fi was connected to a network. Battery life varies significantly with settings, usage and other factors.
**Some accessories, software, Microsoft 365 subscriptions, and services are sold separately.
| Brand | Microsoft |
|---|---|
| Product Type | Laptops |
| Model Number | 7IP-00130 |
| Screen/Panel Type | PixelSense Display |
|---|---|
| Screen-Size | 13.5" |
| Screen Resolution | 2256 x 1504 |
| Screen Aspect Ratio | 3:2 |
| Pixel Density (Pixels per inch) | 201 ppi |
| Touchscreen | Yes |
| Processor Brand | AMD |
|---|---|
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Model | 4680U |
| Processor Speed | 2.0 GHz |
| Processor Turbo Speed | 4.4 GHz |
| Integrated Graphics | Yes |
|---|---|
| Integrated Graphics Type | AMD Radeon Graphics |
| SSD Capacity | 256 GB |
|---|---|
| RAM Capacity | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Integrated Webcam | Yes |
|---|---|
| Webcam Megapixel | 0.92 MP |
| Webcam Type | HD/720p |
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Battery Capacity (mAh) | 6513 mAh |
| Battery Life | Up to 19 hours |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6 |
|---|---|
| Supported IEEE Standards | 802.11ax |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| AC Power | 65W |
|---|
| Product Width | 25.3 cm |
|---|---|
| Product Depth | 5.2 cm |
| Product Height | 34 cm |
| Product Weight | 2.52 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










