- Cart is empty
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Create sharp and clear printouts thanks to the Brother MFC-J4440DW Inkjet All-in-One Printer. Convenient to use, this printer is integrated with a 2.7-inch LCD touchscreen which enables you to quickly select functions and print files with ease. It also offers versatile functionality, catering to your different productivity needs like fax, copy, and scan.
Key Features
| Brand | Brother |
|---|---|
| Product Type | Printers |
| Model Number | MFC-J4440DW |
| Functions |
|
|---|---|
| Compatible Ink Cartridges/Toners | LC436 and LC436XL |
| Compatible Paper Sizes | A5, A4, A6, Envelopes |
| Screen/Panel Type | LCD (Liquid Crystal Display) |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Print Resolution | 1200 x 4800 |
|---|---|
| Document Print Speed | Colour: 29ppm, Black/White: 35ppm. |
| Ink Type (Colour) | Pigment |
| Ink Type (Black/White) | Pigment |
| Ink Palette | Cyan, Magenta, Yellow, Black |
| Paper Input Capacity | 150 Sheet Input Tray |
| Paper Output Capacity | 100 Sheet Output Tray |
| Monthly Duty Cycle | up to 2000 pages |
| Duplex Printing | Yes |
| Borderless Printing | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Maximum Print Size | A4 |
| Number of Paper Tray | 1 |
| Photo Printing | Yes |
| Envelope Printing | Yes |
| Scanner Type | Flatbed and ADF |
|---|---|
| Scan Resolution | 1200 x 2400 |
| Scan Speed (Impressions Per Minute) | 17ipm Mono, 7ipm Colour |
| Scan Modes | Colour |
| Colour Depth | 30bit input |
| File Formats | JPEG, PDF |
| Scan Area | 21.6 x 29.5 cm |
| Maximum Document Scan Size | A4 |
| Duplex Scanning | No |
| Network Scan | Yes |
| Wireless Scanning | Yes |
| Scan to E-mail | Yes |
| Copy Resolution | 1200 x 1200 |
|---|---|
| Maximum Number of Copies | up to 99 copies |
| Reduction/Enlargement | 25 to 400% |
| First Copy-Out Time | 13 sec |
| Maximum Document Copy Size | A4 |
| Duplex Copying | No |
| Fit-to-Page | Yes |
| Fax | Yes |
|---|---|
| Modem Transmission Speed | 14,400kb/s |
| Fax Resolution | up to 203x392dpi |
| Duplex Document Feeder | No |
| Fax Memory | up to 170 pages |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
|---|---|
| Supported IEEE Standards | 802.11b |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| AC Power | AC 220 - 240V |
|---|---|
| Wattage/ Voltage | 21W |
| Product Width | 43.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 36 cm |
| Product Height | 18 cm |
| Product Weight | 8 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###


