- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Epson EcoTank Pro ET-16600 A3 All-in-One Ink Tank Printer
Epson EcoTank Pro ET-16600 A3 All-in-One Ink Tank Printer
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,720 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Enjoy printing, scanning, faxing, and copying using only one device with the Epson ET-16600 EcoTank Pro All-in-One Printer. This versatile device lets you handle high-volume printing tasks without difficulty, thanks to its PresicionCore printhead system. It is built with a large screen display, enabling you to manage settings easily. Additionally, with this printer's wireless connectivity and duplex functionality, elevating your productivity has never been easier!
Key Features
| Brand | Epson |
|---|---|
| Product Type | Ink Tank Printers |
| Model Number | C11CH72501 |
| Functions |
|
|---|---|
| Compatible Ink Cartridges/Toners | Epson T542 |
| Compatible Paper Sizes | A3+, A3, A4, A5, B5, A6, Legal, 13 x 18cm, 10 x 15cm, 20 x 25cm Envelopes: C6, No 10, DL |
| Screen/Panel Type | TFT-LCD (Thin Film Transistor Liquid Crystal Display) |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Print Resolution | 4800 x 2400 |
|---|---|
| Document Print Speed | Colour: 12 ppm, Black/White: 25 ppm |
| Ink Type (Colour) | Pigment |
| Ink Type (Black/White) | Pigment |
| Ink Palette | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Paper Input Capacity | 550 Sheet |
| Paper Output Capacity | 125 Sheet |
| Duplex Printing | Yes |
| Duplex Printing Type | Automatic Duplex Printing |
| Borderless Printing | Yes |
| Maximum Print Size | A3 |
| Number of Paper Tray | 3 |
| Photo Printing | Yes |
| Envelope Printing | Yes |
| Image Sensor | Contact Image Sensor |
|---|---|
| Scan Resolution | 1200 x 2400 |
| Maximum Document Scan Size | A3 |
| Duplex Scanning | Yes |
| Wireless Scanning | Yes |
| Scan to E-mail | Yes |
| Maximum Number of Copies | 999 copies |
|---|---|
| Reduction/Enlargement | 25 to 400% |
| Maximum Document Copy Size | A3 |
| Duplex Copying | Yes |
| Modem Transmission Speed | 33.6 kb/s |
|---|---|
| Fax Resolution | 200 x 200 |
| Duplex Document Feeder | Yes |
| Fax Memory | 550 Pages |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi, USB |
| AC Power | 100 - 240V |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 19W |
| Typical Power Consumption | 8.9W |
| Standby Power Consumption | 0.8W |
| Product Width | 51.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 50 cm |
| Product Height | 35 cm |
| Product Weight | 20.7 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





