- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
HP Smart Tank 5105 A4 All-in-One Ink Tank Printer
HP Smart Tank 5105 A4 All-in-One Ink Tank Printer
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $279 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
The HP Smart Tank 5105 A4 All-in-One Ink Tank Printer is the perfect solution for all your printing, scanning, and copying needs. A practical investment for your home or office, this reliable printer is simple to operate using its smart-guided buttons, detailed animation guides in the HP Smart app, and Low-on-ink Sensors. It also offers high-quality coloured printing with up to 4800 x 1200 dpi resolution, 1200 dpi scanning resolution, and 600 dpi copying resolution. Furthermore, the unit has an auto on/off function that conserves energy by turning off its power when not in use.
Key Features
*Requires the HP Smart app download. For details on local printing requirements see www.hp.com/go/mobileprinting. Certain features/software are available in English language only and differ between desktop and mobile applications. Subscription may be required; subscription may not be available in all countries. For details, see: www.HPSmart.com. Internet access is required and must be purchased separately. HP account is required for full functionality. List of supported operating systems available in app stores. Fax capabilities are for sending fax only.
2 years of printing: Based on average monthly print volumes of approximately 200 pages and based on local Australian usage data of HP ink tank systems, assuming comparable usage. Actual yields may vary considerably depending on reasons including subject matter, print settings, temperature, and humidity. Yields may be lower when printing infrequently or predominantly with a single ink colour. Some ink from included bottles is used to start up the printer. For details see www.hp.com/go/learnaboutsupplies.
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Type | Ink Tank Printers |
| Model Number | 1F3Y3A |
| Functions |
|
|---|---|
| Compatible Ink Cartridges/Toners | HP 32XL 135-ml Black Original Ink Bottle; HP 31 70-ml Cyan Original Ink Bottle; HP 31 70-ml Magenta Original Ink Bottle; HP 31 70-ml Yellow Original Ink Bottle |
| Compatible Paper Sizes | A4; B5; A6; DL envelope, legal |
| Compatible Paper Types | Plain paper, Matte Brochure Papers, Glossy Brochure Papers, Photo papers, Envelopes, Other specialty inkjet papers |
| Supported Paper Weight | Plain paper: 60 to 90 g/m²; Envelopes: 75 to 90 g/m²; Cards: up to 200 g/m²; Photo paper: up to 300 g/m² |
| Printer USB Cable | Included |
| Screen/Panel Type | LCD (Liquid Crystal Display) |
|---|---|
| Screen-Size | 1.2" |
| Print Resolution | Colour: Up to 4800 x 1200 optimized dpi color (when printing from a computer and 1200 input dpi). Black/White: Up to 1200 x 1200 rendered dpi |
|---|---|
| Document Print Speed | Colour: 5 ppm, Black/White: 12 ppm |
| Ink Type (Colour) | Dye |
| Ink Type (Black/White) | Pigment |
| Ink Palette | Cyan, Magenta, Yellow, Black |
| Paper Input Capacity | 100-sheet input tray |
| Paper Output Capacity | 30-sheet output tray |
| Monthly Duty Cycle | Up to 3,000 pages |
| Duplex Printing | Yes |
| Duplex Printing Type | Manual Duplex Printing |
| Borderless Printing | Yes |
| Maximum Print Size | A4 |
| Number of Paper Tray | 1 |
| Photo Printing | Yes |
| Photo Print Speed | As fast as 76 sec |
| Envelope Printing | Yes |
| Scanner Type | Flatbed |
|---|---|
| Image Sensor | Contact Image Sensor |
| Scan Resolution | Up to 1200 dpi |
| Scan Modes | Color, Grayscale |
| File Formats | JPEG, PDF |
| Scan Area | 21.59 x 29.7 cm |
| Maximum Document Scan Size | A4 |
| Wireless Scanning | Yes |
| Scan to E-mail | Yes |
| Copy Speed | Col;our: Up to 2 cpm, Black/White: Up to 10 cpm |
|---|---|
| Copy Resolution | Up to 600 dpi |
| Maximum Number of Copies | Up to 99 copies |
| Reduction/Enlargement | 25 to 150% |
| Maximum Document Copy Size | A4 |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Supported IEEE Standards | 802.11b/g/n |
| Connectivity Type | Wi-Fi, Bluetooth |
| Bluetooth Version | v4.2 |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | HP Smart app |
| Compatible Operating System | Windows 11; Windows 10; Windows 7; Android; iOS; macOS 10.15 Catalina; macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey |
| AC Power | 100 to 240 VAC |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 3W |
| Typical Power Consumption | 3W |
| Standby Power Consumption | 1.1W |
| Operating Temperature | 5 to 40°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 15 to 80% RH (non-condensing) |
| Storage Temperature | -40 to 60°C |
| Storage Humidity | 5 to 90% RH (non-condensing) |
| Product Width | 43.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 36.2 cm |
| Product Height | 15.7 cm |
| Product Weight | 5.03 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









