- Cart is empty
Zagg Pro Stylus 2 for iPads - Grey
Zagg Pro Stylus 2 for iPads - Grey
Boost your digital creativity and productivity using the Zagg Pro Stylus 2! Specially made for iPads, this nifty stylus boasts a dual-tip design that is perfect for taking notes, making illustrations, signing documents, scrolling through pages, and more. It also offers tilt recognition and palm rejection to ensure a smooth writing experience you can count on. Furthermore, it equips a long-lasting battery that can accompany you for up to six and a half hours of uninterrupted working.
Key Features
*1 hour of usage estimate is calculated using the stated mAh capacity of the internal battery in the Pro Stylus 2 and the milliamps of the Pro Stylus 2 while in use. The actual amount of hours depends on a variety of factors that are different for every user.
| Brand | Zagg |
|---|---|
| Product Type | Stylus Pens |
| Colour | Grey |
| Features (Accessories) |
|
|---|
| Tip Type | Replaceable (purchased separately) |
|---|---|
| Tilt | Tilt recognition to vary the width of a stroke |
| Stylus Battery Life | Up to 6 hours 30 minutes |
| Stylus Charging Connector | Charging Cradle |
| Compatibility | All iPads 2018 and Newer |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Compatible with Apps that Support Apple Pencil |
| Product Width | 8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 2.5 cm |
| Product Height | 21 cm |
| Product Weight | 0.05 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








