- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 15th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Lenovo Tab One 8.7" 64GB Wi-Fi Android Tablet with Case - Luna Grey
Lenovo Tab One 8.7" 64GB Wi-Fi Android Tablet with Case - Luna Grey
With its portable design and superb media centre, the Lenovo Tab One 8.7" 64GB Wi-Fi Android Tablet is your ideal companion for on-the-go entertainment. This device is powered by an advanced MediaTek Helio G85 octa-core processor to ensure reliable performance for your browsing, gaming, and streaming demands. It also features a unique terrazzo-inspired look with an included protective case, so you can confidently work and play wherever you are.
Key Features
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Type | Android Tablets |
| Model Number | ZAF00091AU |
| Colour | Grey |
| Screen/Panel Type | LCD (Liquid Crystal Display) |
|---|---|
| Screen-Size | 8.7" |
| Screen Resolution | 1340 x 800 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Typical Brightness | 480 nits |
| Processor Brand | MediaTek |
|---|---|
| Chipset | Helio G85 |
| Processor Speed | 2.0GHz, 1.8 GHz |
| Rear Camera Type | Single |
|---|---|
| Main Rear Camera | 8 MP |
| Camera Flash | Yes |
| Front Facing Camera Type | Single |
|---|---|
| Front Facing Camera | 2 MP |
| RAM Capacity | 4 GB |
|---|---|
| Internal Storage Capacity | 64 GB |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Included | No (Sold Separately) |
| Stylus Compatible | Yes |
|---|
| Operating System | Android 14 |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 5100 mAh |
| Battery Indicator | Yes |
| Battery Life | Up to 12.5 hours |
| Charging Method | USB-C |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 5 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax (a/b/g/c) |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|---|
| Other Connections Ports | 3.5mm Jack |
| Product Width | 12.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 0.9 cm |
| Product Height | 21.1 cm |
| Product Weight | 0.3 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 15th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###














