- Cart is empty
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Designed for aspiring digital artists, the Wacom One 13.3" FHD Graphic Tablet with One Pen is an essential tool for bringing your creations to life! This set offers powerful features in a sleek, portable design. The high-resolution screen delivers an immersive drawing experience, while the included stylus ensures natural and precise handstrokes.
Key Features
*The Wacom Adventure Program is subject to availability and eligibility criteria. Some benefits may require specific Wacom products or registration. Access to program features and resources may vary by region or device.
**Compatible devices and Wacom-compatible pens from third-party brands are sold separately.
| Brand | Wacom |
|---|---|
| Product Type | Graphic Tablets |
| Model Number | DTH134W1C |
| Colour | Black |
| Screen/Panel Type | LCD (Liquid Crystal Display) |
|---|---|
| Screen-Size | 13.3" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Active Area | 13.3” |
|---|
| Stylus Compatible | Yes |
|---|---|
| Stylus Included | Yes |
| Tip Type | Replaceable |
| Pressure Levels | 4096 |
| Number of Buttons | 2 |
| Tilt | 60 degrees |
| Stylus Resolution | 2540 lpi |
| Rechargeable | Yes |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|
| Product Width | 33.7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 22.8 cm |
| Product Height | 6.8 cm |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###


















