- Cart is empty
Stylish and intuitive, this premium Huawei Band 7 makes a perfect health and fitness companion! This nifty device boasts a large 1.47" AMOLED colour display, TruSeries technologies, smart life assistant functions, and a rugged structure, making it perfect for everyday use. It also offers up to 2 weeks of battery life, letting you enjoy extended usage even when you're out and about.
Key Features
1 Blood oxygen saturation refers to the fraction of oxygen-saturated hemoglobin relative to total hemoglobin in the blood. This product is not a medical device, and is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease. Availability may vary by region.
2 The device complies with 5 ATM-rated 50-meter water resistance under the ISO 22810:2010 standard, and can be worn during shallow water activities, such as swimming in pools or shallow coastal water. It should not be worn in hot showers, hot springs, saunas (steam rooms), nor while scuba diving, deep diving, platform diving, high-pressure rinsing, or while engaged in activities that involve high water pressure, high temperatures, high levels of humidity, or fast water flow. Leather and metal straps are not suitable for swimming and sweating scenarios. If you have such requirements, it is recommended that you wear other types of straps. Please visit the Huawei official website for more information on water resistance. Water resistance is not permanent, and protection may decrease with daily wear and tear.
3 Up to 14 days of battery life in typical usage scenarios. Typical usage scenarios: heart rate monitoring: always on; HUAWEI TruSleep™: on at night; workouts: an average of 30 minutes per week; message notifications: on (50 messages, 6 calls, and 3 alarms per day); screen: turns on 200 times per day. Data comes from Huawei labs. The actual usage may vary due to product differences, user habits, and the environment. Up to 10 days of battery life in heavy usage scenarios. Heavy usage scenarios: heart rate monitoring: always on; HUAWEI TruSleep™: on at night; workouts: an average of 60 minutes per week; message notifications: on (50 messages, 6 calls, and 3 alarms per day); screen: turns on 500 times per day. Data comes from Huawei labs. The actual usage may vary due to product differences, user habits, and the environment.
4 Fast charging and battery life data comes from Huawei labs. The device can be used for up to 2 days in typical usage scenarios. Actual battery life may vary depending on usage habits.
| Product Type | Smart Watches |
|---|
| Screen/Panel Type | AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode) |
|---|---|
| Screen-Size | 1.47" |
| Screen Resolution | 194 x 368 |
| Touchscreen | Yes |
| Case Size | 44 mm |
|---|---|
| Wrist Size | 130-190 mm |
| Smart Watch General Features |
|
| Smartphone Compatibility | iOS and Android |
| Changeable Bands | Available Separately |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Battery Life | Up to 14 days |
| Connectivity Type | 2.4 GHz, BT5.0, BLE |
|---|---|
| Bluetooth Version | v5.0 |
| Product Width | 2.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 0.99 cm |
| Product Height | 4.43 cm |
| Product Weight | 0.02 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








