- Cart is empty
Samsung Galaxy Watch Ultra 2025 Smartwatch - Titanium Blue Case with Blue Band (47mm Case, Cellular & GPS, Bluetooth)
Samsung Galaxy Watch Ultra 2025 Smartwatch - Titanium Blue Case with Blue Band (47mm Case, Cellular & GPS, Bluetooth)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,199 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Stay on track with your day-to-day tasks using the Samsung Galaxy Watch Ultra 2025 Smartwatch. A practical companion for individuals on the move, this device employs various advanced technologies that help you seamlessly track your heart rate, sleep, stress, sports, and gym activities. It also supports 4G cellular, GPS, and Bluetooth to keep you connected wherever you go. Furthermore, it flaunts a modern 47mm case and polyurethane rubber band, so you can wear your watch confidently and comfortably.
Key Features
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Smart Watches |
| Model Number | SM-L705FZB1XNZ |
| Colour | Blue |
| Series | Galaxy Watch |
|---|---|
| Model | Samsung Galaxy Watch Ultra |
| Release Year | 2025 |
| Screen/Panel Type | Super AMOLED (Super Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode) |
|---|---|
| Screen-Size | 1.5" |
| Screen Resolution | 480 x 480 |
| Pixel Density (Pixels per inch) | 327 ppi |
| Maximum Brightness | 3000 nits |
| Touchscreen | Yes |
| Watch Operating System | watchOS |
|---|---|
| Strap Type | Polyurethane Rubber Band |
| Case Size | 47 mm |
| Smart Watch General Features |
|
| Smartphone Compatibility | Android |
| Changeable Bands | Available Separately |
| Internal Storage Type | eMMC |
|---|---|
| Internal Storage Capacity | 64 GB |
| Cellular Connection | Yes |
|---|---|
| Cellular Network | 4G |
| Number of SIM | Single SIM |
|---|---|
| SIM Type/Size | Embedded SIM (e-SIM) |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 590 mAh |
| Battery Life | Up to 100 hours |
| Charging Method | Magnetic Charger with USB Type-C connector |
|---|---|
| Standard Charging | 15W |
| Wireless Charging Enabled | Yes |
| Wireless Charging Power | 10W |
| Fast Wireless Charging Enabled | Yes |
| Fast Wireless Charging | 25W |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Bioelectrical Impedance Analysis, Gyro,Geomagnetic, Light, Electrical & Optical Heart Rate |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11ac (a/b/g/n) |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi, Dual GPS |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| Bluetooth Profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HSP |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant |
| IP Rating | IP68 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant, Splash Resistant, Dust Resistant |
| GPS | Yes |
|---|---|
| NFC | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartThings App |
| Compatible Mobile Operating System | Android OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Product Width | 4.7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 1.2 cm |
| Product Height | 4.7 cm |
| Product Weight | 0.06 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






