- Cart is empty
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
The watch that knows you best. Most of us want to know more about ourselves, so we can be the best version of ourselves. That's why Samsung has engineered the all-new Galaxy Watch4 Classic to be the companion to your journey towards a healthier you. 1
Key Features
1 Availability of colours, sizes, models, and bands may vary by country or region.
* UI subject to change.
* Available features and apps may vary by region, connected device, OS, or carrier.
* All images on this page are simulated for illustrative purposes.
2 DO NOT measure your body composition if you have an implanted pacemaker or other implanted medical devices.
3 DO NOT measure your body composition if you are pregnant.
4 Measurement results may not be accurate if you are under 20 years old.
5 Intended for general wellness and fitness purposes only. Not intended for use in detection, diagnosis, treatment of any medical condition or disease. The measurements are for your personal reference only. Please consult a medical professional for advice.
6 Availability of BIA may vary by country or region.
7 All features and UI are subject to change.
8 Galaxy Watch4 Classic is rated as IP68. Based on test conditions for submersion in up to 1.5 metres of freshwater for up to 30 minutes. Rinse thoroughly after in fresh water after exposure to salt or chlorinated water.
9 The Advanced Sleep feature is for fitness and wellness purposes only and not intended for use in detection, diagnosis, treatment of any medical condition or disease.
10 The measurements are for your personal reference only. Please consult a medical professional for advice.
- Availability may vary by country or region.
11 The Galaxy Watch4 Classic must be paired with a smartphone to use the sleep management function.
12 For best results in detecting and recording snoring, place your smartphone on a stable surface near your head with the bottom of the smartphone pointed to your head.
13 The default setting for snoring detection is off. Users can turn the setting on through their smartphone at anytime using the Samsung Health App 6.18 version or above.
14 Advanced insights from the National Sleep Foundation is only available on a smartphone paired with the Galaxy Watch4 Classic.
15 Available apps may vary by country or region.
16 Buds Controller is available on Galaxy Watch4 Classic and compatible with Galaxy Buds+, Galaxy Buds Live, Galaxy Buds Pro, Galaxy Buds2.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Smart Watches |
| Screen/Panel Type | AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode) |
|---|---|
| Screen Resolution | 396 x 396 |
| Pixel Density (Pixels per inch) | 330 ppi |
| Touchscreen | Yes |
| Watch Operating System | Wear OS Powered by Samsung |
|---|---|
| Case Size | 41.5 mm |
| Wrist Size | 190 mm |
| Smart Watch General Features |
|
| RAM Capacity | 1.5 GB |
|---|---|
| Internal Storage Capacity | 16 GB |
| Battery Type | Lithium Battery |
|---|---|
| Battery Capacity (mAh) | 247 mAh |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
|---|---|
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 4 |
| Connectivity Type | LTE, Bluetooth, Wifi, NFC, GPS/Glonass/Beidou/Galileo |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| Product Width | 4.15 cm |
|---|---|
| Product Depth | 1.12 cm |
| Product Height | 4.15 cm |
| Product Weight | 0.05 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






