- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 21st May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
JBL Soundgear Sense True Wireless Open-Ear Headphones - White (JBLSNDGEARSNSWHT)
JBL Soundgear Sense True Wireless Open-Ear Headphones - White (JBLSNDGEARSNSWHT)
Break free from the traditional and embrace innovation with the JBL Soundgear Sense True Wireless Open-Ear Headphones! Offering enhanced soundscapes and full ambient awareness, these hybrid earbuds let you enjoy comfortable, open-ear listening that’s perfect for workouts, commutes, and everyday use. It also highlights a weatherproof design, a detachable neckband, customisable touch controls, and crystal-clear voice calls, so it can fully adapt to your lifestyle.
Key Features
| Brand | JBL |
|---|---|
| Product Type | Open-Ear Headphones |
| Model Number | JBLSNDGEARSNSWHT |
| Colour | White |
| True Wireless | Yes |
|---|---|
| On-Ear Controls | Yes |
| Sports Headphones | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Dynamic |
| Driver Size (Headphone) | 16.2 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 112 dB |
| Headphone Frequency Response | 20Hz to 20kHz |
| Impedance (Headphone) | 32 ohm |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 4 |
| Microphone Frequency Response | 20Hz to 20kHz |
| Charging Case Battery Capacity | 600 mAh |
|---|---|
| Charging Case Recharge Time | Approx. 2 hours |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 70 mAh |
| Headset Charge Time | Approx. 2 hours |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 24 hours |
| Charging Method | USB Type-C |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| Bluetooth Profiles | HFP 1.8, A2DP 1.4, AVRCP 1.6.2 |
| USB Cable Included | Yes |
|---|---|
| USB Cable Type | USB-C Charging Cable |
| IP Rating | IP54 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant, Splash Resistant, Dust Resistant |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | JBL Headphones App |
| Compatible Mobile Operating System | Android, iOS |
| Product Width | 5.1 cm |
|---|---|
| Product Depth | 3 cm |
| Product Height | 6 cm |
| Product Weight | 0.07 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 21st May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
















