- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 30th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Sony WH-CH720NP Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - Pink
Sony WH-CH720NP Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones - Pink
Say goodbye to background noise and hello to exceptional sound quality with the Sony WH Noise Cancelling Wireless Over-Ear Headphones. Featuring 30mm drivers and advanced noise-cancelling technology, these headphones let you fully immerse in music, calls, and videos. It also provides up to 35 hours of battery life with Noise Cancelling on and offers up to 4.5 hours of playback with a 10-minute charge.
Key Features
| Brand | Sony |
|---|---|
| Product Type | Over-Ear Headphones |
| Model Number | WHCH720NP |
| Colour | Pink |
| Headphone Jack Type | 3.5mm |
|---|---|
| Noise Cancelling | Yes |
| On-Ear Controls | Yes |
| Earpiece Swivel | Yes |
| Driver Type (Headphone) | Dynamic |
| Driver Size (Headphone) | 30 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 108 dB/mW |
| Headphone Frequency Response | 7Hz to 20,000 Hz |
| Impedance (Headphone) | 31 ohm |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 520 mAh |
| Headset Charge Time | Approx. 3.5 hours |
| Headphone Quick Charging Time | 10 min = 4.5 hours, 3 min charge = 1 hour |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 35 hours (NC on), Up to 50 hours (NC off) |
| Charging Method | USB Type-C |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Power Class | Class 1 |
| Bluetooth Range | Up to 10m |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Sound Connect App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Product Width | 5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 5 cm |
| Product Height | 21.5 cm |
| Product Weight | 0.4 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 30th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









